Zonguldak’ta yürüyen 3000 madenci, TTK’ye sahip çıktı

Zonguldak merkezde yürüyüş düzenleyen 3 bin madenci, TTK’de işçi açığının kapatılmasını ve üretimin artırılmasını istedi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) önünde toplanan işçiler, buradan Fevkani Köprüsü’ne ve oradan da valilik binası önüne yürüdü. Yaklaşık 3 bin işçinin katıldığı yürüyüş sırasında sık sık “Zonguldak’a uzanan eller kırılsın”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Hükümet şaşırma sabrımızı taşırma”, “İşçi alınsın üretim artsın” sloganları atıldı. Yapılan konuşmalarda, hükümetten yapılan açıklamalara tepki gösterilerek 5 binbeşyüz’ü bulan işçi açığının giderilmesi ve üretimin artırılması talebi dile getirildi. Açıklamada, özelleştirme girişimlerine karşı mücadelenin süreceği bildirildi.

Yürüyüş öncesinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) tarafından “Taşkömürü ve Demir-Çelik” paneli düzenlendi. GMİS Şemsi Denizer Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelde konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci; “Çevre, doğa ve insan sağlığı hiç önemsenmiyor. Kömür havzamız en çok kömür ithal edilen bölge oldu. Cari açığı kadar enerji ithalatımız var. Şimdi yerli kaynaklara dönüş yolu arıyoruz. Yerli kaynaklarımıza döneceğiz ama bu işi devlet ciddiyeti ile yapmak Soma faciası gibi yüzümüze gözümüze bulaştırmadan yapmak mecburiyetindeyiz. TTK’nın yerini doldurabilecek hiçbir şirket yoktur. Biz özelleştirme düşüncesine karşı her zaman mücadele ettik. Ve devam ediyoruz. Tek çıkar yol işçi açıklarını gidermek ve gerekli yatırımları yapmaktır” dedi.

21 Haziran 2016