Zonguldak’ta maden işçileri sokağa indi

Eyleme TTK’ye ait Armutçuk, Amasra, Karadon, Kozlu, Üzülmez müesseselerinde çalışan işçiler katıldı. İşçiler, “iş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarıyla Madenci Anıtı önüne yürüdüler.
Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak üzerinde 1990 ve 1994 yıllarında, 5 Nisan kararlarında olduğu gibi yine kara bulutlar dolaştığını, maden ocaklarının, demir- çelik sektörünün tehdit edildiğini söyledi.
‘Bizi işsizliğe, açlığa, yoksulluğa mahkûm etmek istiyorlar’
Özelleştirme saldırısıyla ülke sanayisinin felç edilmek istendiğini belirten Demirci, “Uluslararası tekeller ve yerli işbirlikçileri, kendi kazançlarını artırmak için bizi, Zonguldak ve bölge halkını, sonra da ülkemiz insanlarını işsizliğe, açlığa, yoksulluğa mahkum etmek istiyorlar. Bugün bunun ilk adımını TTK Karadon Müessesesi’nde atmak istiyorlar. Çünkü Karadon Müessesesi, TTK’nin bel kemiğidir. En kısa sürede TTK’den kurtulmanın hesabını yapıyorlar” diyerek bu saldırıya izin vermeyeceklerini vurguladı.
Uluslararası destek
Merkezi İsviçre’de bulunan ve 143 ülkeden 700 sendikaya üye 50 milyondan fazla maden, enerji ve sanayi işçisini temsil eden Küresel Sanayi İşçileri Sendikası IndustriALL Global Union, Zonguldaklı maden işçilerine destek ve dayanışma mesajı yayınladı.
İşçi Gazetesi / 14 Temmuz 2016