Zonguldak Kilimli’de 282 madenci işten çıkarıldı

Zonguldak’ta, “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)” soruşturması kapsamında kayyum atanan Deka Madencilik ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik’te çalışan 282 işçi, 17 Haziran itibariyle toplu olarak işten çıkarıldı. İşçilerin, maden ocaklarında üretimin durdurulması nedeniyle İş Kanunu’nun ilgili maddesi gereği toplu olarak işten çıkarıldığı belirtildi.

Kilimli ilçesi Gelik beldesinde geçen 4 Nisan’da iş bırakan bu iki şirkette çalışan toplam 282 maden işçisi 4 aylık ücretlerini alamadıkları için çeşitli eylemler yapmışlardı. 85 maden işçisi ise bu eylemlerin yanı sıra 18 Mayıs’ta maden ocağına girerek 11 gün boyunca ocaktan çıkmamış ve açlık grevi yapmıştı. 68 işçinin sağlık sorunları nedeniyle ocaktan çıkmasından sonra kalan 17 işçi de eylemin 11.nci gününde alacaklarının ödenmesiyle eylemi bitirmişti.

İşçi temsilcisi Cemal Akın mağduriyetlerini şöyle anlattı:

“Şirket bizim toplu çıkışımızı verdi. Biz istemedik. Maaşlarımızın bir kısmı ödenmişti. Benim 5 bin 900 lira alacağım duruyor. Benim gibi bir çok madenci arkadaşım var, alacaklı. Tazminatlarımızı ve maaşlarımızı sorduğumuzda ‘mahkemeye verin’ diyorlar. Biz hemen mahkemeye vermek istemiyoruz. Alacaklarımızı ödeseler şimdilik yeter. Eylemi en son bitiren 17 işçi arkadaşımız alacaklarını aldı bir tek. Biz hâlâ bekliyoruz. Şimdi de toplu çıkışımız verildi.”

Sputnik – 17 Haziran 2016