Yunanistan’da cezaevi açlık grevleri ile dayanışma, hükümetten yeni düzenleme

Atina’da Türkiye’deki F tipi cezaevlerinin bir benzeri olan C tipi cezaevlerinin kapatılması için açlık grevine başlayan tutsaklarla dayanışma için yapılan eylemler sürüyor. 7 Nisanda Atina Üniversitesi önünde toplanan bini aşkın kişi öfkeli sloganlarla parlamento binası önüne yürüdü.

Eylemciler, meçhul asker anıtına ve meclisin avlu duvarlarına “Cezaevleri yakılsın” şeklinde yazılamalar yaptı. Eylemin ardından 100 kişilik

bir kitle Sturnaras Caddesi’nde barikatlar kurdu ve araçları ateşe verdi. Eylemciler polisin saldırısına taş ve molotof kokteylleri ile karşılık verdi. Polis ise gaz ve ses bombaları ile saldırdı. Çatışmalar saatlerce devam etti.

Öte yandan 10 Nisan günü hükümet “insani kriterler”i göz önüne alarak ve engelli mahkumlar başta olmak üzere belirli kriterleri içeren tutsakların denetimli olarak serbest bırakılmasını öngören bir yasa taslağı hazırladı. F tipi hapishanelerin iptal edilmesini de öngören yasa tasarısı kapsamında meclise getirilen düzenleme, cezalarının dörtte birini tamamlayan tutsakların ve yüksek derecede

engelli raporu bulunanların cezalarının kalan kısmını denetimli olarak hapishane dışında geçirmelerini öngörüyor. Hapishanelerdeki düzenlemeyle kaç kişinin serbest kalacağı bilinmiyor. (10.04.2015)