Yunanistan: ‘Venezuela emperyalizme direnişin sembolüdür’

Venezuela devlet ajansının bugün aktardığı bilgiye göre, yüksek mevkide bir Yunanistan hükümet yetkilisi, sağladığı destek için Başkan Nicolas Maduro’nun hükümetinden övgüyle söz etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Genel Sekreteri Giorgos Çipras, “Venezuela emperyalizme direnişin sembolüdür” ifadesini kullandı.

Çipras Yunanistan halkının Venezuela ile birlikte Latin Amerika halklarına yakınlık duyduğunu söyledi. “Birçok ortak yönümüz var,” diyen Tsipras, bölgeyi emperyalizme karşı mücadelesinden dolayı övdü.

Çipras’ın Caracas ziyareti sırasında Maduro hükümeti ile ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesine yönelik yorumlar yapılmıştı.

Yunanistan Dışişleri’nden gelen bir açıklamaya göre, ziyaret “enerji sektörüne özel bir vurguyla iki taraflı ekonomik ilişkileri artırmak” amaçlı.

Çipras Venezuela ziyaretinde Ekonomik İşbirliği Bakan Yardımcısı Calixto Ortega dâhil olmak üzere, Venezuela ekonomi yetkilileriyle üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

Çipras’ın ziyareti Mart ayında Venezuela’nın Atina’ya gerçekleştirdiği diplomatik bir ziyaretin ardından geldi. Bu ziyarette iki parti, özellikle teknoloji endüstrisi, ticaret, gemicilik, enerji ve turizm konularında bir dizi işbirliği anlaşmasının ilerletilmesini ele aldı. Görüşmelere Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzia ve Venezuela’nın Yunanistan Büyükelçisi Farid Fernandez de katıldı.

Temmuz ayı başlarında Maduro uluslararası kreditörlere karşı Yunanistan ile dayanışmayı konu alan bir açıklama yayınladı.

Maduro haftalık televizyon programında “Venezuela adına, Başbakan Çipras ve Yunanistan halkıyla dayanışmayı resmî olarak ifade etmek isterim.” İfadelerini kullandı.

Maduro ayrıca, “Yunanistan halkı 2000 yıldan beri demokrasi hakkında bilgi sahibi ve baskıya demokrasiyle yanıt vereceklerdir” diye belirtti.

direnisteyiz.net