Yüksekova’da zırhlı araçtan açılan ateşte 4 kişi katledildi, 2 kişi yaralandı

Yaralılar olay sonrası gelen ambulanslar ile hemen İlçe Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri ise hastanenin morguna kaldırıldı. Yaralıların getirildiği hastanenin önü ve olayın yaşandığı nokta polis tarafından çevrildi.

Valilik: Silah kendiliğinden ateş aldı

Hakkari Valiliği’nden olayla ilgili yapılan açıklamada ise “zırhlı aracın kulesinde görevli polis memurunun, alınan ilk ifadesinde ‘aracın kule kısmında bulunan silahın kendiliğinden ateş aldığı, tetik kısmına kesinlikle dokunmadığını beyan ettiği’ belirtildi.

HDP: Yurttaşlarımızın taranması açık ve büyük bir provokasyondur

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde polisin 4 kişiyi katletmesine ilişkin açıklama yaptı.

Katliamın kınandığı yazılı açıklamada, şunlar belirtildi:

Yurttaşlarımızın taranması açık ve büyük bir provokasyondur. Bu durum asla ‘ferdi davranış’ olarak açıklanamayacak derecede ciddi bir olaydır.

İçeride OHAL, dışarıda işgal politikası yürüten hükümetin, eski veya yeni darbeci her tür yapıyla mücadele etmek yerine, eski derin devlet yapılarını kendine bağlı hale getirdiği ve yasalara değil, doğrudan Saray’a bağlı olarak çalıştırdığı yakın zamanda Cizre’de yaşananlarda ortaya çıkmıştı.”

‘Çöktürme planı uygulanıyor!’

Açıklamada, katliamın ‘sokağa çıkma yasakları’yla halkı yerinden eden ve sivilleri katleden politikanın bir devamı olduğuna vurgu yapılarak, “Ankara’da 22 ilin valileriyle yapılan kapalı toplantıda ve en son gerçekleşen MGK toplantısında ‘Çöktürme Planı’nın revize edilerek hayata geçirilmek istendiği anlaşılmıştır. Bunun anlamı daha fazla ölüm, daha fazla acı ve gözyaşıdır. Bugün yapılan katliam açık infaz rejimine geçildiğine dair kaygıları arttırmaktadır. Bu provokasyon doğrudan halkı hedeflemektedir” denildi.

HDP MYK, katliamda sorumluluğu bulunan kişi veya kişiler, kurum ve yetkililerin bir an önce yargı önüne çıkarılmasını, katliamın tüm açıklığıyla aydınlatılmasını, halka yönelik provokasyonlara son verilmesini istedi.

Katledilen 4 kişi binlerin gözyaşları arasında “Şehîd namirin” sloganıyla uğurlandı.

Kaynak: DİHA, 8 Ekim 2016