Yemen saldırısına ilişkin açıklamalar

Suudi Arabistan Washington Büyükelçisi Adel al-Jubeir’in “Suudi Arabistan’ın, komşu ülke Yemen’in halkını ve Yemen’in meşru hükümetini korumak için ne gerekiyorsa yapacağını” söyleyerek 10 ülkenin desteği ile Türkiye saati ile gece yarısının geçerken başlattığı saldırı ile ilgili açıklamalar basına yansımaya başladı.

Irak, Rusya, Çin ve Suriye’den saldırının son verilmesine ilişkin beyanatlar geldi. Taraflar siyasi diyalog yoluyla çözüm aramaya davet edildi. Rusya Dışişleri tarafından yapılan açıklamada “Egemenliğini ve toprak bütünlüğünü her zaman desteklediğimiz dost ülke Yemen’deki son gelişmeler, Moskova yönetimi için en üst seviyede rahatsızlık yaratıyor. Tüm tarafları operasyona son vermeye çağırıyoruz. Kriz ancak geniş katılımlı ulusal diyalog sayesinde aşılabilir. İlgili tüm taraflarla iletişim halinde olan Moskova, BM nezdinde de olmak üzere barışçıl çözüm için çabalarını sıklaştırıyor.” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere “Yemen Cumhurbaşkanı Hadi’nin tüm araç ve mekanizmalarla Yemen’i korumak ve Husi saldırılarını engellemek için yaptığı destek talebi ile Suudi Arabistan’ın Yemen’e askeri müdahalesini destekliyoruz” açıklamasıyla işgalin destekçisi olduğunu açıkladı.

direnisteyiz.org