Yemen Operasyonu Sona Erdi

Operasyon sözcüsü Ahmed el-Asiri, Suudi Devlet Televizyonuna yaptığı açıklamada Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve hükümetin talebi üzerine hava harekatının sona erdiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), operasyon süresince en az 115 çocuğun katledildiğini, 172’sinin ise yaralandığını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre ise saldırılar sonrası en az 944 kişi katledilirken, 3 bin 487 kişi yaralandı. Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, hava harekatı kapsamında Yemen’e 2 bin 415 saldırı gerçekleşitirildiği kaydedildi.

ABD’nin yoğun bir silah desteğiyle katıldığı operasyonda, Pakistan Parlamentosu’ndan Yemen operasyonuna askeri destek verilmemesi kararı çıkmıştı.

İran Savunma Bakanı Hossein Dehghan, Nisan ay ortasında yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın Yemen’de başarısız olacağını ifade etmişti. Denghan yaptığı açıklamada “ Suudi Arabistan’ın; ABD ve İsrail ile bölgedeki bazı ülkelerin de istihbarat desteği ile başlattığı askeri istila; sadece kendi meşruiyeti olmayan hedeflerini ulaşmak konusunda başarısız olmayacak, fakat bunun yanında kendi çöküşünün ve geri dönüşü olmayan hataların zeminini de hazırlayacak. Kendilerini Saddam’a benzer bir kader bekliyor” ifadelerini kullanmıştı. Dehghan ayrıca “Suudi hükümeti bilmelidir ki; Suriye, Irak, Afganistan, Orta Asya ve Kafkaslardaki teröristlere ve takfirilere finansal, lojistik destek vererek, onları eğiterek; Yemen’e saldırırken bir yandan da insani yardımların bölgeye ulaşmasını engelleyerek; bölgede önemli bir merkez haline dönüşemezsiniz. Ne zaman ki Müslümanları birleştirir ve farklı mezhepleri bir araya getirirse; Suudi Arabistan o zaman bölgede önemli bir ülke haline gelir” demişti.

Lübnan Hizbullah’ı ise Suudi öncülüğündeki askeri kampı İsrail’in Gazze’ye saldırısına benze- terek; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Yemen’deki Husilere karşı silah ambargosu uygu- lama kararını kınamıştı. Naim Qassem France 24’e verdiği röportajda “Suudi Arabistan’ın Yemen’de yaptığı, İsrail’in Gazze’de yaptığı ile eş değerdir. Bu (saldırılar) altyapı ve sivilleri bombalamak hedefin- dedir. Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar adaletsizdir, çünkü bu karar tüm resme bakarak değil problemin sadece bir tarafına bakarak verilmiştir. Güvenlik Konseyi Yemen’deki Suudi saldırısını durdurmalı ve siviller, yaralılar ve altyapı ile ilgili konuların çö- zümüne odaklanmalıdır. Siyasi bir çözüme ulaşmak için gerekli diyalogun oluşturmak amacıyla adım- lar atılması beklenirdi, bu Güvenlik Konseyi’nin henüz yapmadığı bir şey” ifadelerini kullanmıştı. (22.04.2015)