Venezuella’da seçimler yapıldı

19 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Venezuela’da, seçimlere katılım oranının yüzde 75 civarı bir olduğu açıklandı.

Venezuela seçim sonuçlarına göre, sağ ittifak MUD Parlamentodaki 167 sandalyenin 107’sini garantiledi. Bunun yanı sıra seçilen üç yerli milletvekilinin de sağ ittifaka yakın olduğu biliniyor. Sosyalist Koalisyon, GPP, ise Parlamentoda 55 kişi ile temsil edilecek. Parlamentoda 5’te 3lük nitelikli çoğunluğu sağlayan MUD başkan yardımcısı ve bakanları da görevden uzaklaştırma gücüne sahip olabiliyor.

Son iki sandalyenin sahibi ise henüz netleşmedi. Bunların MUD lehine olması halinde, MUD 111 sınırını da geçerek Parlamentoda salt çoğunluğu elde edecek. Böyle bir durumda devlet başkanı Nicolas Maduro’nun görevini de referanduma taşıyabilecek, Yüce Divan’ı yeniden atayabilecek ve anayasayı değiştirmek için özel bir kurula yetki verebilecek.

Maduro: Mücadele şimdi başlıyor

Venezuela Devlet başkanı Nicolas Maduro, pazar günü yapılan seçimler ile ilgili yaptığı açıklamada “Seçimi muhalefet değil, karşı-devrim kazandı” dedi. Maduro, seçim sonuçlarını kabul ettiklerini belirterek, “Anayasa ve demokrasi galip gelmiştir, sonuçları tanıyoruz ve kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir sorun çıkmadan gerçekleştirilen oy verme sürecinin 16 yıllık dönüşümün, yeni bir şey yaratmanın ve devrimin bir eseri olduğu” ifade edilen açıklamada Maduro sonuçların açıklanmasından evvel zafer kutlamalarına başlayan sağ bloku Venezuela’ya karşı devam eden “ekonomik savaşı” sonlandırmaya ve kanunlara saygı göstermeye çağırdı.

Bolivarcı devrime ve PSUV’a destek verenleri bu yenilgiden ders çıkarmaya da davet eden Maduro, “Bugün bir savaşı kaybettik; ama yeni bir sosyalizm için mücadele şimdi başlıyor. Bunu eyleme geçmek üzere uyanmamız için bir tokat olarak görüyoruz. Şimdi yeniden doğuş zamanıdır.” dedi.

Raul Castro: Zaferler elde edeceğinden eminim

Seçimlerin ardından Küba Devlet başkanı Raul Castro Ruz, sonuçlarla ilgili olarak Nicolas Maduro’ya dayanışma mesajı iletti. Raul Castro’nun mesajı şu şekilde:

“Sevgili Maduro,

Gerçekleşen sıradışı savaşı dakika dakika takip ettim ve söylediklerini hayranlıkla dinledim. Bolivarcı devrimin ve Chavizmin senin rehberliğinde yeni zaferler elde edeceğinden eminim. Her zaman yanında olacağız. Sevgiyle kucaklıyorum”

Kaynak: Venezuela Dayanışma Komitesi