Venezuelalı PSUV Milletvekili Serra’nın ölümünden Kolombiyalı siyasetçi sorumlu

2 Haziran’da haftalık televizyon programında konuşan Maduro, Serra’nın ölümünden eski Kolombiya başkanı Alvaro Uribe ile yakın bağlantısı olan siyasetçi Julio Velez tarafından finanse edildiği ve düzenlendiğini ileri sürdü. Velez’in Uribe’nin sağ kolu olduğunu ifade eden Maduro, Venezuela yetkilileri tarafından kara para aklama operasyonu kapsamında yapılan araştırmalarda Velez’in Venezuela- Kolombiya sınırında  hukuk dışı döviz alışverişi yaptığının ortaya çıktığını söyledi.

Venezuela yetkilileri geçen sene yaptıkları açıklamada Serra’nın ölümüyle sonlanan komplonun 250 bin dolar civarında maliyeti olduğunu açıklamışlardı. Bu paranın Velez’in hesabından cinayetin baş şüphelisi Leiver Padilla’nın hesabına aktarıldığı belirtildi. Padilla, geçtiğimiz ay Kolombiya tarafından Venezuela’ya teslim edilirken, , Velez’in 2010 yılında eşini öldürmesi sebebiyle şu an Kolombiya’da da arandığı bildiriliyor. Maduro, suçluların yakalanması için Kolombiya ile işbirliği içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

Robert Serra ve sevgilisi, 1 Ekim 2014’te yaşadıkları evin güvenlik şefinin yardımıyla eve giren bir grup tarafından öldürülmüştü. Sosyalist vekil Serra PSUV’un yükselen yıldızı olarak tanımlanırken, mecliste yaptığı heyecanlı konuşmalarla tanınıyordu.

direnisteyiz.ne