Venezuela’dan suça karşı yeni mücadele planı

“Halkın Özgürleştirilmesi” adıyla Pazartesi günü özellikle organize suç çetelerinin kontrolündeki bölgelerde bir operasyon başlatıldı. Ülkedeki güvenlik durumuyla ve operasyon ile konuşan Venezuelalı hukukçu Freddy Bernal, devlet başkanı Nicolas Maduro’nun suça karşıtı palnını desteklemek için ulusal birlik çağrısı yaptı.

Sosyalist milletvekili ve İç Politika Komisyonu üyesi Bernal, halkı bu ortak amaç uğrunda birleşmeye ve ülkeyi koruması için güvenlik güçlerine yardım etmeye davet etti. Bernal, bazı durumlarda yerel ve ulusal kolluk kuvvetleri ve hatta savcı ve hakimlerin de ilişkilerinin olduğu iddia edilen suç grupları ile mücadelenin önemine işaret etti. Bernal ayrıca, organize suça karşı devam eden mücadelenin hapishanelerde de yürütülmesi gerektiği savunduğunu, çünkü buralarda suç liderlerinin hukuk dışı işlerini yönettiğini de sözlerine ekledi.

İçişleri, Adalet ve Barış Bakanı Gustavo Gonzalez Pazartesi günü operasyonun ilk sonuçlarını açıkladı. Karakas’ta başlatılan operasyon sırasında polis ve şüpheliler arasında çıkan çatışmada 14 suçlunun öldürüldüğü, paramiliter gruplarla ilişkileri olması nedeniyle 32’si yabancı 134 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Polisin çalıntı araba, el konuşmuş silahlar ve uyuşturucu bulduğu da belirtildi. City Tiuna’da ise operasyon kapsamında 8’i yabancı uyruklu 102 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Karakas’ta başlatılan operasyonun, ulusal sınırlar içinde genişletileceği de belirtildi.

direnisteyiz.net