Venezuela’da darbe girişimi ile ilgili yeni belgeler

Maduro katıldığı haftalık televizyon yayınında bu hafta, ABD’de kaydedilen ve darbe girişimi ile ilgili daha fazla bilgi sağlayan yeni bir Skype konuşmasına ulaşıldığını açıkladı. Maduro New York’tan bağlantı sağlayan Carlos Manuel Osuna Saraco ile bir asker arasında geçen ve Saraco’nun askere darbe süresince okuması gereken açıklamayı dikte eden konuşmayı yayınladı. Maduro ayrıca New York’tan yapılan konuşmanın yanında Miami’den ikinci bir görüşme yapıldığını da ifade etti. Bir ABD Elçilik çalışanının muhalefet ile buluşarak hazırlık aşamasında yardımcı olabilmek için gerekli belgeleri verdiği de açıklandı. Darbe ile bağlantısı olduğu için tutuklanan Belediye Başkanı Antonio Ledezme’nin de Saraco ile iletişim halinde olduğu belirtildi.

Maduro konuşmasının devamında ABD Devlet Başkanı Barack Obama’yı uyararak “Siz, Sayın Obama, karar vermelisiniz… eğer Komutan Chavez’in ayağını kaydırmakta başarısız olan George W. Bush gibi tarihe geçmek istiyorsanız…” dedi.

ABD’den gelen inkar mesajlarına ve darbe ile ilişkisi olduğu için tutuklanan Ledezma’ya ABD’den gelen desteğe karşı da cevap veren Maduro, ABD’ye “Tüm mesaj ve açıklamalarınız darbe komplocularını destekler nitelikte. Ve bu mesajlar zalim insanları cesaretlendiriyor” dedi.

Yakalanan kişilerin ifadelerine dayanarak fakat henüz kesinliği ispat edilmemiş açıklamalara göre ise darbecilerin mesajlarının CNN ve Televen’den yayılmaya başlanacağı planı yapıldığı açıklandı.

Maduro, konuşmasında “100-günlük Geçiş Planı” isimli bir belgenin kopyasını gösterdi. Bu belgede, cunta sırasında yapılacakların listesinin yer aldığı belirtilirken, planın darbe sonrası erken seçim çağrısı yapılması ve tüm kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi ile başlatılacağı ifade edildi. Geçiş hükümetinin tüm devlet çalışanlarını 180 gün içinde polisleştirmeye çalışacağı da planda yer alıyor. Plan ayrıca IMF, Dünya Bankası ve Amerika Ülkeleri Kalkınma Bankasına Venezuela’yı ‘kalkındırmak’ için biçilen role de yer veriyor.

Maduro yakalanan darbecilerden alınan bilgilerin ancak tüm bilgilerin yüzde birini oluşturabileceğini ve ilerleyen haftalarda daha ayrıntılı bilgilerin verileceğini ifade etti. Muhalefet liderlerini silahlı bir mücadeleden uzak durmaları konusunda uyaran Maduro, onlardan anayasaya saygı göstermelerini istedi.

UNASUR ABD’nin Venezuela’yı İstikrarsızlaştırma Çabalarına Karşı Çıkıyor

Güney Amerika Uluslar Topluluğu (UNASUR), Venezuela’ya darbe girişimine karşı, Venezuela’nın yanında olduklarını açıkladı.

UNASUR genel sekreteri Ernesto Samper, UNASUR içindeki her devletin Venezuela’ya karşı yapılan saldırıları istisnasız reddettiğini söyledi. Ernesto Samper, sadece bu yıl 50’den fazla darbeci eylemin olduğunu, Venezuela’ya darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğunu ve bunu kanıtlandığını söyledi.