Venezuela’da ‘Anti-emperyalist Yasa’ kabul edildi

Anti-emperyalist Yasa, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yasa çıkartabilmesi için özel yetkiler veriyor. Maduro artık “Adalet, özgürlük, bağımsızlık, ulusal egemenlik, cezasızlık, toprak bütünlüğü, kendi kaderini tayin hakkı ve barış” konularında yasal düzenlemeler yapabilecek. “ABD tarafından gelecek tehdit ve saldırılara karşı” yasal müdahalede bulunabilecek. Ancak yetkinin sınırları henüz net değil.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro: ‘Obama Bir Frankestein’dır’

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela’nın ABD’nin ulusal güvenliğine olağanüstü tehdit oluşturduğu ilanı ve 7 Venezuelalı üst düzey görevlinin vizelerini iptal etmesine sert karşılık verdi. Maduro, “Obama bir Frankestein’dır.” ifadesini kullandı.

ABD’nin yaptırımlarının şimdiye kadar Venezula’ya yönelik en büyük saldırı olduğunu belirten Maduro, “ABD gibi bir gücün bu tehdidi orantısız, kaba ve haksız olmasının yanında yasa dışıdır” diye konuştu.

Venezuela’daki ‘emperyalist iş birlikçi muhalefetin beceriksiz çıkması üzerine ABD’nin hükümeti devirmek için bizzat kolları sıvadığını belirten Maduro, Obama’yı darbecilikle suçlayarak ABD’nin ülkesine karşı müdahale zemini yaratmaya çalıştığını söyledi.

Venezuela’dan ABD’ye Karşı Tedbirler

26 yıl önce Venezuela’da emperyalizme karşı başlatılan ve yaklaşık 3 bin kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan Caracazo İsyanı anmasında konuşan Devlet başkanı Nicolás Maduro, ABD’nin Venezuela’ya karşı devam eden müdahelelerini önlemek amacıyla dört maddeden oluşan tedbir paketini açıkladı. Maduro, Venezuela çalışan ABD diplomatlarının yeniden incelenerek azaltılacağını ifade etti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez Pazartesigünü yaptığı açıklamada, ABD Büyükelçiliği’nin 15 gün içinde personel sayısını 17’ye indirmesi gerektiğini açıkladı. Rodriguez, bu sayının düşürülmesi ve çalışacak olanlar hakkındaki bilgilerin Venezuela devletine iletilmesi için gerekli ve yeterli olacak 15 günün verildiğini de sözlerine ekledi.

Açıklama Bakan’ın ABD Venezuela Büyükelçisi Lee McClenney yaptığı görüşmesi sonrası yapıldı.

ABD’den gelen turistlerin artık vize alması gerektiği de hatılatırken; Bakanlık bu önlemlerin uluslararasıhukuka uyduğunu, ve egemen ülkeler arasında olması gereken üst düzey tekabüller sonucu yapıldığını hatırlattı.

Venezuela’nın ABD Büyükelçiliğinde 17 personel bulunmasına rağmen; ABD’nin Venezuela Büyükelçiliği’nde 100 kişi çalışıyordu.

Maduro tedbirlerle ilgili açıklamasında “İnsan haklarını ihlal etmiş ve Irak’ı, Suriye’yi ve Vietnam’ı bombalayanların” Venezuela’ya giriş yapmalarına için izin verilmeyeceğini söyleyerek “Başta George W. Bush, Dick Cheney, George Tenet, Robert Menendez, Marco Rubio, Ileana Ross-Lethinen, ve Mario Díaz Balart isimlerinin yer aldığı bir anti-terörist listesi hazırlanacak, bunlar Venezuela’ya giremeyecek” dedi.