Venezuela seçimlerinde sağ muhalefet mecliste çoğunluğu sağladı

Yapılan seçimlerde 147 sandalyeli Meclis’te, sağ kanat muhalefet partisi MUD (Demokratik Birlik Masası) 99 sandalye elde etti. Mevcut iktidar sosyalist koalisyon GPP ise 46 vekil çıkardığı açıklandı.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro yaptığı açık­lama ile demokrasiye saygı duyacaklarını ve sonucu tanıdığını açıkladı. Ulusa yaptığı seslenişte yenilgiyi kabul ettiğini belirten Maduro, sonuçlardan hükü­metine karşı yürütülen ekonomik savaşı sorumlu olduğunu ifade etti. Böylece sağ muhalefet, Chavez liderliğindeki Sosyalistlerin iktidara geçtiği 1998’den bu yana ilk kez parlamentoda çoğunluğu elde etmiş oldu.

Diğer taraftan MUD koalisyonunun önemli isimlerinden ve eski Devlet Başkanı adayı Henrique Capriles, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “So­nuçlar beklediğimiz gibi. Venezüella kazandı. Bunun geri dönüşü yok” dedi.

Yüksek petrol gelirinin de desteğiyle gelir adalet­sizliğinde ve yönetimde halkın katılımında emek­çiler lehine en ileri adımları atan, Latin ülkelerin ABD karşısındaki siyasi entegrasyonunda lider rolü oynayan Venezuela’da sağcıların mecliste çoğunluğu almasının hem siyasi hem de halkların mücadelesi açısından psikolojik etkisinin büyük olacağı dile getiriliyor.

Özellikle Chavez’in ölümünün ardından siyasi kutuplaşmanın derinleştiği Venezuela’da Ulusal Meclis’te çoğunluğu sağ muhalefetin kazanması durumunda referandum kararı çıkartarak 2019’da yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerini erkene alarak 2016’da yapmayı hedeflediği tartışılıyor.

Maduro: “Seçimi muhalefet değil karşı devrim kazanmıştır, mücadele şimdi başlıyor”

Venezuela Devlet başkanı Nicolas Maduro, pa­zar günü yapılan seçimler ile ilgili yaptığı açıklama­da, seçimi muhalefetin değil karşı devrimin kazandı­ğını vurgulayarak, sosyalizm için mücadelenin şimdi başladığını belirtti.

Maduro, seçim sonuçlarını tanıdıklarını belir­terek, anayasa ve demokrasinin galip geldiğini ifade etti. Maduro, hiçbir sorun çıkmadan gerçekleştirilen oy verme sürecinin 16 yıllık dönüşümün, yeni bir şey yaratmanın ve devrimin bir eseri olduğunu söyledi.

Seçim sonuçları açıklanmadan zafer kutlama­larına başlayan sağ bloku Venezuela’ya karşı devam eden “ekonomik savaşı” sonlandırmaya ve kanunlara saygı göstermeye çağıran Maduro, Bolivarcı devrime ve PSUV’a destek verenleri de bu yenilgiden ders çıkarmaya çağırdı.

Maduro, “Bugün bir savaşı kaybettik; ama yeni bir sosyalizm için mücadele şimdi başlıyor. Bunu ey­leme geçmek üzere uyanmamız için bir tokat olarak görüyoruz. Şimdi yeniden doğuş zamanıdır.” diye konuştu.

Maduro’nun devlet başkanlığı için görev süresi 2019’da bitiyor.

Maduro Venezuela seçimlerinden sonra ‘Tartışma, istişare ve eylem’e çağırıyor

Maduro devlet televizyonunda yaptığı konuş­mada stratejileri birleştirme ve Bolivarcı hareketi güçlendirme çağrısı yaptı.

Seçimlerin ardından konuşan Maduro, Bolivarcı hareketi ‘güçlendirmek’ üzere bir dizi istişare yönte­mini devreye sokmaya çağırdı. Maduro toplumsal ha­reketler, Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ve diğer devrim yanlısı parti ve örgütler arasında bir eylem planı ortaya çıkarmak için tartışma ve fikir üretiminin gerekli olduğunu belirtti.

Başkan sağcı MUD’un parlamentoda güçlü bir çoğunluk elde etmesinin ardından kabinesinin bir dizi karar aldığını ve eylem takvimi oluşturduğunu ifade etti. “Oyların yüzde 43’üne sahibiz… karşı devrim dün tahta geçti, şimdilik” diyen Maduro, bu kaybın kısa vadeli olduğunu ve devrimin kazanımla­rının korunması gerekliliğini belirterek ekledi: “Aşırı sağın neoliberal restorasyonu için geldiler.”

Bir tartışma ve devrimin gücünün yeninden kazandırılması çağrısında bulunan Maduro’ya göre “Venezuela sağının tek bir programı var: Bolivarcı devrimi yok etmek.”

Bir haftalık bir tartışmanın ardından devri­min birleşik bir stratejisinin hedeflendiğini belirten Maduro birliğe vurgu yaptı. Hafta içerisinde devrimi destekleyen örgütlerin bir araya geldiği bir toplantı düzenlendi ve üyelerinin yerli halklar, işçiler, gençlik, kadınlar ve diğer toplumsal kesimlerden oluştuğu başkanlık konseyleri ile bir araya gelindi.