Venezuela ile Rusya arasında yatırım anlaşması

Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA ile Rusya petrol devi Rosneft arasında yapılan anlaşma; Maduro, PDVSA yönetim kurulu başkanı Eulogio Del Pino ve Rosneft yönetim kurulu başkanı Igor Sechin’in Caracas’ta yaptığı bir görüşmede imzalandığı belirtildi.

Bir televizyon programında açıklama yapan Maduro “Çok olumlu bir görüşme sonrası, 14 milyar dolarlık bir yatırım konusunda anlaştık” dedi. Maduro böylece Venezuela’nın petrol üretiminin iki katına çıkacağını da sözlerine ekledi. Yatırımın ülkenin kuzeyinden Karayip Denizi’ne uzanan bölgede inşa edilen, ve dünyadaki en büyük petrol rezervlerinden biri olan Orinoco Kemeri’nin geliştirilmesi için kullanılacağı açıklandı. İki ülkenin ayrıca Latin Amerika ülkelerinin petrol sahasını da geliştirmek için çalışacakları da belirtildi.

Rosneft’ten Açıklama

Rosneft’in anlaşma ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

“28 Mayıs’ta iş gezisinin parçası olarak Rosneft Yönetim Kurulu Başkanı Igor Sechin, Venezuela Bolivarcı Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolás Maduro ile görüşmüştür. Taraflar, devam eden ortaklıklar ve yeni projelerin geliştirilmesi ile ilgili çeşitli konuları tartışmıştır.

Rosneft ve Venezuelalı ortakları arasındaki anlaşma güçlü ve stratejik bir tabiata sahip olup, uzun dönemli işbirliğini öngörmektedir.

2013-2014 yılları arasında Rosneft, Venezuela’da  yıllık toplam 9 milyon tonluk üretim yapan beş üretim projesine dahil olmuş, Rosneft’in 1.6 milyon tonluk katkı sağlamıştır. Rosneft Venezuela ile ilişkilerini geliştirerek, 2014’te 1.6 milyon tonluk katkısını yıllık 8 milyon tona ulaştırmaya çalışacaktır.

2014 yılında ham petrol ve PDVSA’nin arz ettiği petrol ürünleri konusunda imzalanan uzun dönemli iki anlaşma, önemli sonuçlar vermiştir.”

Geçtiğimiz yaz aylarından, aşırı arz nedeniyle düşüşe geçen petrol fiyatları; bütçesinin büyük bir bölümünü petrol ihracatının oluşturduğu Venezuela’yı derinden etkilemesi bekleniyordu. OPEC üyesi ülkeler fiyatların düşmesine rağmen üretimi azaltmama kararında diretmişti. Venezuela ile Rusya ve Çin ile yaptığı yatırım anlaşması ile petrol fiyatları üzerinden yapılan ekonomik ablukayı kırma konusunda oldukça yol almıştı. Rusya ve Venezuela petrol üretimi konusunda çeşitli yatırım anlaşmaları yaparken, Çin ise altyapı konusunda yatırımları arttıracağını ifade etmişti.

direnisteyiz.net