Venezuela CNN’in yalanlarına karşı inceleme başlattı

Cuma günü yetkililer tarafından yapılan açıklamada inceleme sonucunda haber ağına yanlış bilgileri yaydığı gerekçesiyle yaptırımların uygulanabileceği belirtildi. CNN inceleme ile ilgili bir açıklama yapmazken,Venezuela’dan gelen açıklama öncesi Marakay’da yağmalama olduğuna dair yaptıkları haberi yanlışlamıştı. Kanal, yiyecek sıkıntısı ve yağmalamaların sıkça görülmesine rağmen, haberin iddia ettiği tarihe böyle bir olayın gerçekleşmediğini söylemişti.

Öte yandan Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Miraflores Başkanlık Sarayında yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısında CNN’i Venezuela hakkında  yanlış bilgiler yayarak ülkeyi itibarsızlaştırmaya ve istikrarsızlaştırmaya çalıştığı, bunun Venezuela’ya karşı bir “terör kampanyası” olduğunu ifade etti.  Maduro “İşte bu CNN’in yaptığıdır … ama biz planlarını parçalıyoruz ve onlar bizim bu planları parçaladığımızı biliyor” ifadelerini kullandı.

İçişleri Eski Bakanı Tareck el Aissami de CNN’nin haberini yanlışlayarak “Halkın güvenliğini sağlayan tüm birim ve örgütlerle iletişim halindeyiz fakat bir tane bile şiddet vakası rapor edilmemiştir. Onlar şiddeti yükseltmek ve şiddet içeren eylemleri arttırmak istiyor” dedi.

Venezuela Dayanışma Komitesi