“Vekilime dokunma!” Dokunulmazlıkların kaldırılması tasarısı meclisten geçti

HDP heyeti “Bu sahne bir tiyatroya dönüştü, parçası olmayacağız” sözleriyle komisyonu terk ederken, dokunulmazlık teklifinin birinci ve ikinci maddelerinin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu’nda AKP, CHP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.
HDP milletvekillerinin, çıkan kavgalardan ve olaylardan sonra salonu marşlarla terk etmesi gündeme oturdu.
Dokunulmazlık görüşmelerinin yapıldığı Meclis’te, AKP’li birçok vekilin HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve Garo Paylan’ı hedef alarak saldırdı.
Bununla ilgili olarak ay içerisinde birçok kez eylem çağrısı yapıldı.
3 Mayıs
Saat 18.30’da HDP’nin çağrısıyla “Vekilime İrademe Dokunma” demek için Taksim Tünel Meydanı’nda toplanan kitlenin önünü ilk andan itibaren 2 TOMA ve çevik kuvvet yığınağıyla kesen polis, kitlenin Galatasaray Lisesi’ne yürümesine izin vermedi.
Tüm engellemelere rağmen, Kürtçe ve Türkçe konuşmalar yapıldı. Kısa bir konuşma yapan Şamil Altan: ”Saldıran vekiller için destan yazdılar dediler, hatırlarsanız ‪Gezi‬‘de de Erdoğan polisler için destan yazdılar demişti, sonra ‪‎Sur‬‘da ‪‎Cizre‬‘de aynısını dediler” dedi.‬‬‬‬‬‬
Polisin engellemesi üzerine Tünel Meydanı’nda konuşmalar yapan kitle basın açıklamasını burada okuma kararı aldı. Sık sık ”Biji Berxwedana Meclise” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı eylemde “Baş eğmiyoruz, Baş kaldırıyoruz” yazılı dövizler dikkat çekti.
Henüz basın açıklaması okunmadan kitleye saldırarak çok sayıda kişiyi gözaltına alan çevik kuvvet polisleri çevrede eylemi izleyen insanlara ve çekim yapan basına da saldırdı.
15 Mayıs
Halkların Demokratik Partisi (HDP), HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karşı eş zamanlı olarak İstanbul’un 10 ayrı noktasında “İrademe dokunma” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.
HDP Zeytinburnu, Bayrampaşa, Esenler ve Fatih ilçe örgütleri de bu kapsamda Aksaray Meydanı’nda biraraya gelerek ‘vekilime, irademe dokunma’ dedi.
Burada konuşan HDP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Çelik, HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde 80 milletvekili çıkararak AKP’nin tek başına iktidar olma ve Anayasa’yı değiştirme hayalini ortadan kaldırdığını ve AKP’nin bu nedenle darbe yaptığını söyledi.  Bölge illerinde savaşın şiddetlendirildiğini, ülkenin batısında da hak hukuk tanınmadığını dile getiren Çelik, “MHP tümüyle bu politikaların kurumsal eklentisi haline gelmiştir. CHP ise AKP’nin iki partili parlamento hedefine kapılmanın ucuz hayalleriyle yine bu demokrasi karşıtı blokta yer almış görünmektedir” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Türk tipi başkanlık sistemi’ diye baskıcı ve despotik bir sultanlığı hayata geçirmeye çalıştığını belirten Çelik “Bu konuda ödevini hızlı yapamadığı için Davutoğlu devre dışına itilmiştir” ifadelerini kullandı.
HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş yaptığı konuşmada “Vekillerimiz şahsında hedeflenen 6 milyon oy almış partimizdir. 6 milyon insan hedef alınmıştır” diye konuştu. Erbaş ayrıca dokunulmazlıkların HDP’yi hedef almasının yanı sıra sonrasında CHP’yi de zor durumda bırakacağını belirterek “Buradan duyarlı CHP’li milletvekillerine de çağrıda bulunuyorum. Bu suça ortak olmayın. Bu size de dokunacak. Gelin hayır diyelim” diye çağrıda bulundu.
HDP Parti Merkezi üyesi Asiye Koçak da yaptığı konuşmada “Ne yazık ki Türkiye’de her geçen gün demokrasiye darbeler oluyor. 7 Haziran darbesinden sonra AKP 1 Kasım seçimlerinde yeniden demokratik siyasete müdahale ederek HDP’yi baraj altında bırakmak istedi ama başaramadı. Şimdi AKP seçimle elde edemediğini, savaşla elde etmek istiyor. Biz 7 Haziran’da, 1 Kasım’da nasıl direndiysek, 40 yıldır nasıl direniyorsak şimdi de bu saray darbesine öyle direneceğiz” dedi.