Üniversitelerden Şubat ayı haberleri

10   Şubat

Kaldıraç’çı öğrenciler Ankara Yüksel Caddesi’ne katlamalı harçlar ile ilgili “Müşteri değil öğrenciyiz, Harçlar kaldırılsın, Özgür Bilimsel Eğitim için ileri!” yazılı pankart astılar.

11   Şubat

KTÜ’de “Ertele yetmez, harçlar kaldırılsın” şiarıyla bir eylem gerçekleştirildi. Eylemin ardından yapılan forum’da sürecin takipçisi olunacağı ve her çarşamba rektörlüğün önünde eylem yapılacağı kararları alındı.

20 Şubat

Ege üniversitesi’nde ülkücü, 150-200 kişilik bir grup Edebiyat Fakültesi önünde devrimcilere saldırdı. Saldırıya polisin de katılmasınla birlikte, pek çok öğrenci yaralandı. Ülkücü grup ellerinde satırlar ve sallamalarla saldırırken, polis de plastik mermi

ve gazla saldırıya destek oldu. Devrimci öğrenciler bir süre kütüphanede mahsur kaldıktan sonra okulu boşalttılar. Çatışma esnasında, ülkücü reisi olarak adlandırılan ve sosyal medyada da ırkçı, nefret dolu söylemleriyle öne çıkan Fırat Çakıroğlu öldü.

23   Şubat

Kadıköy’de esnaf tarafından bıçaklanılarak katledilen Nuh Köklü, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde düzenlenen bir anma etkinliği ile anıldı. Öğrencilerin ve Akademisyenlerin katıldığı anmada “Her kar yağdığında İletişim Fakültesi öğrencileri sokağa çıkacak ve tüm camları kartopuyla dolduracak, karanlığa karşı her gün kartopu oynayan çocuk heyecanıyla mücadele edecek. Sana sözümüz olsun

Nuh Abi. Onların korkularını gerçeğe çevireceğiz, tüm yasalarını çiğneyeceğiz. Sana söz olsun Abi, kalemler her gün yazacak. Beyaz kağıtlar kartopu yapılıp sınıflarda oynanacak. Sana söz olsun Abi ‘bu bir rüya’ olacak, seni yaşatacağız!” denildi.

Anadolu Üniversitesi’nde “Özgür Bilimsel Anadilde Eğitim için kendi dersliklerimizi kuruyoruz” şiarıyla stand açıldı, ertesi gün saat 13:00’te yapılacak ders için yemekhanelere girilerek çağrı yapıldı.

24   Şubat

Marmara üniversitesi Göztepe kampüsünün girişindeki polis noktasının önünde iki Yurtsever öğrenci bir grup faşist tarafından satırlarla saldırıya uğradı, öğrenciler hastahaneye kaldırıldı. Ardından 150 kişilik faşist bir grup üniversite içindeki kantindeki devrimci öğrencilere saldırdı. Polislerin müdahale etmediği olayda devrimciler sonrasında faşist grubu püskürttü.

Bilkent Üniversitesi’nde ülkücülerin Fırat Çakıroğlu ölümsüzdür diyerek yaptığı eylemde, ÖGB-ülkücüler ve devrimciler arasında arbede çıktı, ÖGB bir devrimciyi darp etti.

25   Şubat

Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde ırkçı bir grup Kürt öğrencilere saldırdı. Bıçaklı saldırıda yaralanan olurken, 5 öğrenci gözaltına alındı

26   Şubat

Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsünde iç güvenlik yasası ile ilgili “Sıkı yönetim yasaları Cebeci’den Geçmez, Boyun eğme, saf tut, diren!” yazılı Kaldıraç pankartı asıldı.

Ankara Üniversitesi DTCF’de Kürt öğrenciler yemekhanedeyken faşistler tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildi. Bir ÖGB karnından ve ayağından silahla vuruldu. Saldırının ardından gelen çevik polis, faşistlere müdahale etmezken, üniversiteliler toplu çıkış yaptı. Saldırı sonrası bazısı üniversiteden çıkarken olmak üzere 50 öğrenci gözaltına alındı.

Aynı gün saldırıya uğrayan öğrenciler, üniversitede yaygın bir şekilde çağrısının örgütlendiği, “Üniversitelerimizde Silahlı Çete İstemiyoruz” pankartıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Ege’de Marmarada ve DTCF’de yapılan saldırılara dikkat çekildi. Basın açıklaması esnasında arkada not alan ÖGB2ler öğrenciler tarafından teşhir edilip okuldan kovuldu.

ODTÜ’de “İç Savaş İlanı: İç Güvenlik Yasası” başlıklı bir panel düzenlendi. Panele ÇHD’den Avukat Murat Yılmaz, Akademisyen Sibel Özbudun ve Kaldıraç’tan Zeynep Yenen konuşmacı olarak katıldı.