Üniversitelerde 25 Kasım Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü eylemleri

Yıldız Teknik Üniversitesi

Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü için YTÜ’den Kadınlar dövizleri, bildirileri,afişeleri ile bir hafta boyunca çalışma yaptı. Kadınlar, 25 Kasım hakkında bilgilendirme ve okuldaki etkinliğe çağrı yaptı. 25 Kasım Çarşamba günü ‘On Kadın’ filmi gösterildi, filmin ardından forum yapıldı. Forumda; şiddet türlerinden, kadına şiddetin artışının nedenlerinden, şiddete karşı kadınların nasıl konuşulacağından konuşuldu. ‘YTÜ’den Kadınlar’ imzasıyla Çilem Doğan’a mektup yazıldı.

İstanbul Üniversitesi

Üniversiteli kadınlar forumda bir araya gelerek kampüs içi tacize ve buna karşı neler yapacaklarını konuştular, tutsak kadın arkadaşlarımız için de burada mektup yazıldı.

İstanbul’un bütün üniversitelerinden kadınlar tacize, tecavüze, devlet şiddetine karşı İTÜ Ayazağa kampüsünde yürüyüş gerçekleştirdiler.

Trakya Üniversitesi

Kadına şiddete hayır demek için Edirne Belediyesi önünde toplanan kadınlar sloganlarla alkışlarla PTT önüne meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Savaşın kadına yönelik en pervasız şiddet olduğunu söyleyen kadınlar savaşa karşı barışı ve yaşamı savunacağız dedi. İş güvencesi yaşam güvencesi için direneceği söylendi. Şiddeti bin yıllardır yeniden ürettiği erkek egemen sistemden kaynaklı dünyanın her yerinde baskı ve şiddete maruz kalan kadınlar olduğuna değinildi. Tüm bunlar için “Biz kadınlar, erkek-devlet-sermaye işbirliğiyle yaşamımızı kuşatma altına alan saldırılara karşı, yaşam alanlarımıza, toprağımıza ve doğaya dönük talana karşı, kentlerimiz üstünde oluşturulan ablukaya karşı, toprağımızdan bizi koparan şiddet, baskı ve zora karşı; emeğimize, bedenimize ve kimliğimize sahip çıkıyoruz” denerek basın açıklaması sona erdi.