Ülkü Ayvaz kimdir

5 Mayıs 1955’te Bayburt’ta doğdu. İlkokul 1.sınıfı burada, 2.sınıfı komşu ilçe Torol’da, ardından ilköğretimini, öğretmen olan babasının tayiniyle İstanbul’da tamamladı. Hoca İshah Efendi İlkokulu’ndan sonra Hasköy Orta Okulu’nda, Lise öğrenimini de Cerrahpaşa Davutpaşa Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında tiyatro çalışmalarına başladı. Tiyatro kolunda , “Nalınlar”(N.Cumalı), “Batak Göl”(Ö.İ.Özturanlı), “Cimri” (Moliere), “Bir Delinin Hatıra Defteri”(Gogol) oyunlarında başrol oynadı. Son iki oyunla İLTÖ (1974), ve AKM (1976) yıllarındaki yarışmalarda “En İyi Erkek Oyuncu ödülünü” kazandı. Yine lise yıllarında 1970’den başlayarak kısa oyunlar yazdı, bu oyunları lise sahnesinde sahneye koydu ve pek çoğunda oynadı.

Davutpaşa Lisesi, Paşabahçe, Kadıköy, Kocamustafapaşa Halkevleri, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde oyunlar sahneye koydu. A.Ü.Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’ne girdi ve 1980 yılında mezun oldu. Daha önce tek perdelik oyunu “Leylim Leylim” Tiyatro-1974 dergisinde yayınlandı; bu oyun Ankara Sosyal Hizmetler Fakültesi Tiyatro Kolu tarafından o yıl sahnelendi.

Ülkü Ayvaz bu güne dek 36 oyun yazdı, TRT için “Çocuklarla Başbaşa” ile “Gençlerle Başbaşa” programlarına dramalar yazdı. Sinemanın başyapıtlarından radyoya uygulamalar yaptı.

Hürriyet, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Çağdaş Eleştiri, Metis Çeviri(öykü) Varlık, Gösteri, Türkiye Yazıları, Eğitim Mücadelesi, Sanat Emeği gibi pek çok dergiye deneme eleştiri incelemeler yazdı.

Oyunları; Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Trabzon, Antalya Devlet Tiyatroları ile özel tiyatrolar ve Makedonya, Rusya, Almanya’da sahnelenmiştir.

Yazar, uzun yıllar Türk Eczacıları Birliği İst. Eczacı Odası’nda Basın ve Sanat Danışmanlığı görevinde bulundu.

Uzun süredir mücadele ettiği kanser hastalığı dolayısıyla geçirdiği ameliyat sonrası (beyne atan pıhtı nedeniyle) 23 Nisan 2016 günü, 61 yaşında hayata gözlerini kapadı.