Ukrayna’da komünizm sembol ve marşlarına yasak, Nazi işbirlikçisi askerlere ‘iade-i itibar’

Poroşenko ayrıca, Sovyet istihbarat servislerinin 1917-1991 yıllarındaki faaliyetlerine dair bilgilerin yer aldığı gizli belgelerin açılmasını, komünist rejimin kınanmasını ve “20. yüzyılda Ukrayna’nın özgürlüğü için savaşanların” kahraman kabul edilmesini içeren yasalara da imza attı.

Ukrayna parlamentosunun 9 Nisan’da kabul etmiş olduğu yasaya göre, ülkede Sovyet rejimi, komünizm propagandası suç sayılacak.Ayrıca Nazi sembollerinin kullanımı da suç kapsamına alındı. Ukrayna topraklarında sembollerinin üretimi ile dağıtımı, eski SSCB ve eski Sovyet ülkelerinin o dönemdeki ulusal marşlarının kamu yerlerinde çalınması yasaklanacak.

  1. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’ne karşı Nazi ordularıyla işbirliği yapan Ukraynalı savaşçılara ise ‘iade-i itibar’ verilecek.

Ukrayna Adalet Bakanı Pavel Petrenko, daha önce yaptığı açıklamada, yasayı ‘Ukrayna’nın komünist geçmişine konulan nokta’ olarak nitelendirmişti.

Mayıs 2015’te yapılan seçimlerle devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in yerine gelen Petr Poroşenko milyarder işadamı olarak biliniyor. “Çikolata kralı” diye anılan Poroşenko aynı zamanda ülkedeki popüler haber kanalı 5 Kanal TV’nin de sahibi.