Tunus Emekçileri Partisi’nden OHAL’e tepki bildirisi

Tunus’ta hükümetin ‘terör saldırıları’ gerekçesiyle ilan ettiği olağanüstü hale yönelik tartışmalar sürüyor. En Nahda (Müslüman Kardeşler)-Nida Tunus (Tunus Çağrısı) partilerinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin aldığı kararın, emek hareketini bastırmak için 1978 yılında çıkartılan bir kararnameye dayandırıldığı ortaya çıktı.

Tunus Emekçileri Partisi de yayınladığı bildiriyle olağanüstü hal ilanına tepki gösterdi ve “terörist saldırıların” engellenmesi için yapılması gerekenleri sıraladı. Açıklamada hükümetin, 1978 tarihli 50 numaralı kararnameye dayanarak 4 Temmuz’da 30 günlük olağanüstü hal ilan ettiği hatırlatıldı. Bu kararnamenin 26 Ocak 1978’de işçilerin genel grevinin kanla bastırılması için çıkartılmış bir kararname olduğunun belirtildiği açıklamada, kararın Anayasaya aykırı da olduğuna dikkat çekildi.

Bildiride ayrıca OHAL’in toplumsal mücadeleyi ve sendikal hareketi kriminalize ettiği, Libya ile sınır olan bölgenin son derece hassas olduğu ve artan terörist saldırılara karşı acil önlemler gerektiği, IMF dayatmalarının ülkenin halk kesimlerinin durumunu kötüleştireceği ve ülkenin dışa bağımlılığını derinleştirerek terörizme karşı hiçbir koruma sağlamayacağı belirtildi. Terörizmi besleyen yoksulluk ekonomik bağımlılık gibi sorunlara eğilinmesi gerektiği vurgulanan bildiride koalisyon hükümetinin terörizmi kışkırtan ve onunla belli uzlaşma noktalarını koruyan bir hareketin parçası olduğu ifade ediliyor.

Parti halkı bedeller ödenerek kazanılmış başarıları eski rejim güdümündeki siyasi ve medyatik tehditlere karşı korumaya çağırıyor.

Tunus’ta 2011 yılında devrilen bin Ali diktatörlüğünün ardından iktidara gelen Müslüman Kardeşlerin Tunus kolu olan en Nahda Partisi toplumsal hareketin yükselmesiyle iktidardan devrilmişti. Ancak son seçimleri kazanan ve ‘laik’ olduğu iddiasındaki Nida Tunus (Tunus Çağrısı) Partisi çoğunluğu sağlamak için bir kez daha en Nahda’yı koalisyonla hükümete dahil etmişti.

Tunus, IŞİD’e en çok militanın gittiği ülkeler arasında bulunuyor. Bardo müzesi ve son olarak Susa kentindeki bir turistik otelin plajına yapılan IŞİD saldırılarında çoğu turist onlarca kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: Evrensel