Trans Kadın Hande Kader’in Katledilmesine Yönelik Anadolu’da Yapılan Eylemler

Trans Kadın Hande Kader’in, İstanbul da yakılarak katledilmesine ilişkin olarak;
İzmir’de Kızıl Okyanus LGBTİ’nin çağrıcılığını üstlendiği bir eylem örgütlendi. Azra Has Sokağı’nda (Bornova Sokak) başlaması planlanan yürüyüş polis engeli ile karşılaştı. Homofobi ve transfobi karşıtları Alsancak ÖSYM binasına kadar sessiz ve dağınık bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Yapılan eylem sonrasında okunmayan basın metninde şu cümleler yer aldı:
“Bizler yaşam haklarımızın gasp edilmediği bir sistem istiyoruz. Kadın ve LGBTİ cinayetlerinin, davalarının takipçisi olacağız ve mücadeleye devam edeceğiz diyerek homofobik ve transfobik saldırılara vurgu yapıldı. LGBTİ’ler basın metni sonunda katledilen diğer LGBTİ arkadaşlarımıza dikkat çekerek Ahmet Yıldız’ı da, Eylül Cansın’ı da, Rojin Çiçek’i de, Çağla Joker’i de, Azra Has’ı da, öldürdüğünüz hiçbir LGBTİ’yi unutmadık. Hande Kader son olsun!”
Ordu LGBTİ
Ordu LGBTİ de katledilen Hande Kader için basın açıklaması gerçekleştirdi.
17 Ağustos Çarşamba günü Ordu KESK binasında gerçekleşen basın açıklamasına FKF, Gençlik Muhalefeti, Emek ve Gençlik Platformu katıldı.
Basın metninde; savaşın yaşamlarımızı, yaşam alanlarımızı tahrip ettiği, yaşamın ve dünyanın güzel olduğu ve bu dünyada insanların birbirine düşman olmasının anlamsız olduğu belirtilerek, her katliam gibi Hande Kader cinayetinin de bu savaşın bir parçası olduğu ve bu cinayetin ve cinayetlerin politik olduğu vurgusu yapıldı. Bu tür cinayetlerin önleminin devlet yönetenlerince alınmasının önemine ve gerekliliğine değinilerek, önlem almayanların bundan sonra olacak cinayetlerin sorumlusu olacağı ifade edildi.
SHUDER
Ankara, İzmir, İstanbul, Adana şubeleri ve Kaos GL sosyal hizmet çalışma grubu, bu mücadelede biz de varız diyerek, yakılarak öldürülen,Trans Kadın Hande Kader için basın açıklaması yaptı. Metinde LGBTİ’lerin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmek için LGBTİ kimliklerinin görünürlüğünü ve hak edinimlerinin sağlanması noktasında homofobi ve transfobiye karşı verdikleri özgürlük mücadelesinde SHUDER Ankara, İstanbul, İzmir, Adana şubeleri ve Kaos GL sosyal hizmet çalışma grubu olarak bu mücadele etmeye devam edeceğiz cümlelerini kullandı.
İstanbul
21 Ağustos günü katledilen Trans Kadın Hande Kader için Taksim Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüş, polislerin Tünel’deki barikatlarıyla karşılaştı. Eylem Tünel’de sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde gerçekleşti. Çağrıcılığını İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin üstlendiği eyleme HDP İstanbul Mv. Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul Mv. Sezgin Tanrıkulu katılarak destek verdi.
Kerestecioğlu LGBTİ haklarının demokrasinin ‘olmazsa olmaz’ı olduğunu söylerken, Tanrıkulu, “cinsel kimliklere saygı duymak zorundayız.” dedi.
Basın metni İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Başkanı Ebru Kırancı ve Trans Aktivist İdil Su okudu. Metinde; transfobik nefret cinayetlerinin politik olduğu vurgusu yapılarak, LGBTİ cinayetlerinin son bulmasına yönelik adalet talebinde bulunuldu. Ayrıca, Antep’te yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybedenler de anıldı.