Topraksızlar Hareketi’nden Türkiye’ye barış çağrısı

David Harvey’nin başını çektiği ve yaklaşık 300 direnişçi örgütün imzasının bulunduğu metinde, Türkiye’nin savaş politikalarına ciddi bir eleştiri getiriliyor ve Türkiye hükümetinin saldırgan tavrından vazgeçip, tekrar müzakerelere dönmesi isteniyor. İmzacılar aynı zamanda bunun gerçekleşmesi için uluslararası bir baskı mekanizması da oluşturulması gerektiğini dile getiriyor.

Çağrı metninin Türkçe çevirisi:

Bizler MST (Topraksızlar Hareketi) tarafından Brezilya Sao Paulo’da düzenlenen III. Uluslararası İnsanlığın İkilemleri Kongresi’ne katılan farklı uluslardan delegeleriz.

Türk Devleti’nin Kuzey Suriye’deki, Kuzey Irak’taki ve hatta Türkiye dahilindeki Kürt nüfusa karşı başlattığı saldırganlığa dair yakın tarihli haberlerle ilgili olarak büyük endişe içerisindeyiz.

Kuzey Suriye’nin Rojava olarak bilinen bölgesinin ve Kobanê şehrinin IŞİD kontrolünden, Kürt halkının ve ABD hava desteği alan Kürt YPG milis güçlerinin yürekli direnişi ile kurtarılışı IŞİD’in tüm bölgeye yayılmasını engellemek için verilen mücadelede bir dönüm noktasıydı. Bu gerçek karşısında, Türk Hükümeti’nin Suriye Devleti Başkanı Esad’ın devrilmesini sağlamak ve Rojava’da demokratik konfederalizm ilkelerine dayanan yeni bir toplumsal düzen kurmaya yönelik Kürt girişimlerini engellemek amacıyla IŞİD ile işbirliği yaptığına dair güçlü kanıtlar mevcut. Bireysel eşitlik ve cinsiyet eşitliği ilkelerine dayanan yeni bir demokratik yönetim biçimine dair bu heyecan verici deney, Türkiye’nin askeri harekatlarıyla tehdit edilmekte.

Buna ilaveten, Kuzey Irak’taki ve hatta Türkiye dahilindeki Kürt nüfusuna karşı gerçekleştirilen hava saldırıları, Türk Devleti’nin Kürt halkına karşı yaşadığı her yerde topyekûn saldırıya geçme niyetinde olduğunu göstermekte.

Aynı zamanda, Türkiye içerisinde Kürt hareketi sempatizanı olduğu varsayılan kişilerin yaygın ve keyfi biçimde tutuklanmalarını ve Kürt halkının meclisteki temsilcilerinin yasal dokunulmazlıklarının kaldırılması tehdidini de protesto ediyoruz.

Bütün bu yaşanan gelişmeler ışığında, Türk Hükümeti’ne tüm bölgelerde yaşayan Kürt halkı karşısında kalkıştığı askeri harekatlara derhal son vermesi ve tüm taraflara 2011’de üzerinde anlaşmaya varılan ateşkes çerçevesinde öngörülen barış görüşmelerinin yeniden başlatılması çağrısında bulunuyoruz.

Uluslararası toplumdan ve dünyada barışın ve adaletin tesis edilmesini kendine mesele edinen herkesten, halihazırda giriştiği tehlikeli ve şedit hareket hattından vazgeçmesi için Türk hükümetine azami baskı uygulamaları talebinde bulunuyoruz.

Direnisteyiz.net