TC, ABD, Suudi Arabistan’ın da içinde bulunduğu 7’li çete: “Rusya operasyonlarından derin kaygı duyuyoruz”

Suriye’deki iç savaşın ve bölgedeki emperyalist paylaşımın 7’li çetesi olarak adlandırılan ülkeler, Rusya’nın operasyonlarına tek bir ağızdan tepki verdi.

Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa,Katar ve Suudi Arabistan tarafından imzalanan ortak bildiride, Rusya’nın sivilleri hedef aldığı iddia edilerek şu ifadelere yer verildi:

“Rusya Federasyonu’nun Suriye’ye askeri yığınağından ve özellikle Rus Hava Kuvvetleri’nin dünden beri Hama, Humus ve İdlib’de sivil kayıplara sebep olan ve hedef olarak IŞİD’i almayan saldırılarından derin kaygı duyuyoruz.

Gerilimi tırmandıran bu askeri faaliyetler, aşırıcılığın ve radikalleşmenin daha fazla körüklenmesinden başka hiçbir amaca hizmet etmeyecektir”

Rusya bir çok kez yaptığı açıklamalarda 7’li çete devletlerin “muhalif grup” olarak adlandırdığı, aralarında Fetih Ordusu, El Nusra, ÖSO gibi çete örgütlerinin de yer aldığı grupların “terörist” olduğunu açıklamıştı.

Yanıt Gecikmedi: “El Nusra, IŞİD ve diğer terör örgütlerini hedef alıyoruz”

Rus uçaklarının Suriyeli muhalifleri de hedef aldığı iddiasına yanıt veren Lavrov, “Hedefimizde El Nusra, IŞİD ve diğer terör örgütleri var” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarında El Nusra, IŞİD ve diğer terör örgütlerini hedef aldığını açıkladı. Dün akşam yaptığı basın toplantısı ile Lavrov’un altını çizdiği hususlar, 7’li çeteye de cevap niteliği taşıyor.

Basında yer alan “sivilleri vuruyorlar” iddialarına cevap veren Lavrov, bazı basın organlarının gerçekle bağdaşmayan haberler yaptığını belirterek, Ukrayna krizi sırasında da ülkedeki sıcak çatışmaları göstermek için kullanılan bazı video kayıtlarının yıllar önce Irak’ta çekilmiş olduğunun ortaya çıkması üzerine bu TV kanallarının özür dilemek zorunda kaldığını hatırlattı.

‘Esad’ın Talebiyle Başlattığımız Operasyonun Amacı: Terörizmle Savaş’

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve Rusya’nın gerçekleştirdiği hava operasyonlarının aynı amacı taşıdığını vurgulayan Rus bakan, “Suriye lideri Beşar Esad’ın talebi üzerine başlattığımız operasyonun amacı, terörizmle savaştır. Bunu açık bir şekilde ifade ettik. Biz kendi halkıyla savaşanları desteklemiyoruz, teröristlerle savaşıyoruz. Anladığım kadarıyla (ABD öncülüğündeki) koalisyon da IŞİD ve diğer terör örgütlerini düşman ilan etti. Rusya da bunu yapıyor. Amacımız aynı” ifadelerini kullandı.

‘Biz Uluslararası Hukuka Uygun Davranıyoruz”

Sergey Lavrov, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın Rusya’nın Suriye’de yaptığı hava operasyonlarının ‘ateşe körükle gitmek ile aynı’ olduğu açıklamasına da yanıt verdi. Carter’ın görüşüne katılmadığını belirten Rus bakan, “Gerilimli noktalarda, birçok kez ateşe körükle giden taraf asıl ABD’ydi. Biz uluslararası hukuka uygun davranıyoruz” diyerek, “Koalisyon güçleri”nin hukuku çiğnediğine yönelik önceki açıklamalarına da gönderme yaptı.

Lavrov, Rusya’nın Suriye’de hava operasyon düzenleyerek, dikkatleri Ukrayna krizinden başka yöne çekmeye çalıştığı iddiasını ise ‘saçmalık’ olarak değerlendirdi.

‘Irak’tan Davet Gelmedi’

Lavrov, “Militanların mevzilerine düzenlediğimiz hava saldırılarını Irak’a yayma niyetinde değiliz. Bize davet ve istek gelmedi” diye konuştu.

Bakan, “Bildiğiniz gibi biz kibar insanlarız, davet edilmeden gelmeyiz” diye ekledi.

”Esad ve Kürtler dışında hiç kimse IŞİD’le Mücadele Etmiyor”

Putin, Suriye’de teröristlerle savaşan Suriye ordusu ve Kürt milislere yardım yollarını göz önünde bulundurduklarını açıklamıştı.

BM Genel Kurulunda konuşan Rusya lideri Putin ardından ABD Başkanı Obama arasında özel görüşme gerçekleştirmişti. Putin, “Esad ve Kürt milisler dışında hiç kimse IŞİD’le Mücadele Etmiyor” ifadesini kullanmıştı. Suriye krizinin sorumlusunun “Suriyeli muhalifleri” destekleyenler olduğunu belirten Putin, eğit-donat projesine de değinerek ”Onları donatıp eğitiyorlar, sonra da onlar IŞİD’in saflarına geçiyor” dedi. Rusya’nın Suriye’de hava operasyonunun sinyalini o gün veren Putin, kara harekatı düzenlemesinin ise söz konusu dahi olmadığını vurgulamıştı.

Putin, Moskova’nın teröristlerle savaşan Suriye ordusu ve Kürt milislere yardım için başka yolları göz önünde bulundurduğunu, Irak’ın başkenti Bağdat’ta kurulan koordinasyon merkezinin de bunun bir örneği olduğunu söyledi.                                 direnisteyiz.net