Taybet İnan’ın cenazesi 7 gün sonra alınabildi

Sokağa çıkma yasağı ve saldırıların 12 gündür sürdüğü Silopi’de polis saldırısında yaşamını yitiren 57 yaşındaki 11 çocuk annesi Taybet İnan’ın, saldırılar sebebiyle ulaşılamayan cenazesi ancak 7 gün sonra alınabildi.

Cenazenin alınması için günlerdir HDP milletvekilleri günlerdir yetkililerle görüşüyordu. HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez de konu hakkında soru önergesi vermişti.

Cansız Bedeni 1 Hafta Sokakta Kalan Taybet İnan’ın Oğlu: Her Saniyesi Bizim İçin Ölümdü

Sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Şırnak’ın Silopi ilçesinde 20 Aralık tarihinde vurulan ve cansız bedeni bir hafta boyunca sokaktan alınamayan 11 çocuk annesi 55 yaşındaki Taybet İnan’ın oğlu Mehmet İnan, “Bir evlada dünyada verilebilecek en büyük ceza bu olmalı. Her saniyesi bizim için ölümdü” dedi.

İnan, annesinin komşudan eve dönerken vurulduğunu anlatırken, “Amcam annemin yardımına koşarken evimizin avlusunda vuruldu. 20 saat boyunca ambulansın gelmesini bekledi ve kan kaybından yaşamını yitirdi. Babam Halit İnan da annemi almaya çalışırken yaralandı. Allahtan onun yarası ağır değil”ifadelerini kullandı.

Güvenlik güçlerinin cenazeyi almalarına izin vermediğini dile getiren İnan, “Savcı ve 155 ile görüştük. Bize beyaz bayrakla çıkıp cenazenizi alabilirsiniz dediler ama o halde bile üzerimize ateş açıldı. Yedinci günde dayım ‘Ölsem de gidip cenazeyi alacağım’dedi. Dün onu alabildik. Cenazesi şimdi Şırnak Devlet Hastanesi’nde” diye konuştu.

Bunu nasıl unuturuz?

En küçüğü 16 yaşında olan kardeşelri için annelerini o halde görmenin her saniyesinin ölüm olduğunu vurgulayan İnan, şöyle devam etti: “Sokağın ortasında kanlar içinde yatan annemizi görmek ve yedi gün boyunca cesedini izlemek zorunda bırakıldık. Bir evlada dünyada verilebilecek en büyük ceza bu olmalı. Her saniyesi bizim için ölümdü. Kahrolduk. Aklımızı oynatacaktık. Hepimizin psikolojisi bozuldu. Söyler misiniz, bu vahşet hangi insanlığa, hangi dine, hangi kitaba sığar? Hayatımız boyunca bunu nasıl unuturuz?”

Her Yerde Aynı Senaryo

Aziz Güler ismi hafızalarda tazeliğini korurken Taybet İnan’ın cenazesine el koyan Devlet güçleri; cenazelere uyguladığı işkenceyi bir özel harp yöntemi olarak kullanıyor.

“Şırnak’ta Dicle Mahallesi’nde katledilen 2 kişinin cenazesinin alınmasına polisler izin vermiyor. Halk ise cenazeleri almak için direnişini sürdürüyor. Cenazeleri almak için beyaz tülbentleriyle yürüyen kadınlara ateş açıldı. Cenazelerin bulunduğu alan aralıksız bir şekilde taranıyor. Cenazeleri almak için halk sabahtan bu yana sokakta direniyor. Cenazeleri almak için yürüyüşe geçen kitleye polisin saldırması sonrası öğlen saatlerinde halk yine toplanarak cenazelerin olduğu alana yürümek istedi. Ancak zıhlı araçlardan halka ateş açılarak cenazelerin alınmasına izin verilmedi.”-5 ocak

DİHA-Direnisteyiz2.org-BBC Türkçe-JINHA