Taksim’de Avcılar Belediyesi işçileri ile dayanışma eylemi

İşçilere yönelik sermaye saldırılarının teşhir edildiği dövizler ve sloganlarla Galatasaray Meydanı’nda toplanan kitle yapılan konuşmalar ve okunan basın açıklamasının ardından yine sloganlarla eylemlerini sonlandırdı.
Eylemde sıkça; “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır!”, “Emek düşmanı Handan Toprak istifa!”, “Taşeron çalışma yasaklansın!”, “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber, ya hiç birimiz” sloganları atıldı.
‘Krizin faturası emekçilere ödetiliyor’
Avcılar Direnişiyle Dayanışma Platformu adına yapılan basın açıklamasını DERİTEKS Örgütlenme Uzmanı Veysel Arslan okudu. Türkiye’de içinden geçilen zorlu sürece, Kürt kentlerinde sürdürülen kirli savaşa, baskı, gözaltı ve OHAL saldırısına dikkat çekilen açıklamada krizin faturasının her dönem olduğu gibi yine işçi ve emekçilere ödetildiğine işaret edildi.
Avcılar belediyesi temizlik işçilerinin anayasal hakları olan sendikal örgütlenme haklarını kullandıkları için işten atıldığı belirtilen açıklamada, işçileri sendikalı olmaya iten işyerindeki insan onuruna aykırı çalışma şartları dile getirildi, kendisini emek savunucusu gibi göstermeye çalışan CHP’li Avcılar belediye yönetimi teşhir edildi.
‘İşçilerin onurlu mücadelesinin yanındayız’
“Demokrasiye sahip çıkma çağrılarının yapıldığı bu günlerde, ‘sendikalı olmak anayasal bir haktır ve güvenceli iş, güvenli gelecek demokrasilerin vazgeçilmez ilkelerindendir’ diyerek Avcılar Belediyesi taşeron temizlik işçilerinin bu onurlu mücadelesini sahipleniyoruz” denilen açıklama, sınıf dayanışmasını güçlendirme çağrısıyla sonlandırıldı.
İşçi Gazetesi / 30 Temmuz 2016