Taksim-Gezi Direnişi’nin 2. yılı için İstanbul’da yürüyüş düzenlendi

Taksim-Gezi Direnişi’nin 2. yılı nedeniyle yapılan eylemler İstanbul’da başladı. Saat 13.00’te Mis Sokakta buluşan eylemciler Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte sık sık “Bu Daha Başlangıç Mücadele Devam”, “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı. Fitaş sineması önünde polis barikatıyla karşılaşan kitle, Taksim-Gezi direnişinde yitirilenler için saygı duruşuna başladı, ardından barikatın önünde oturma eylemi yapıldı.
Önce Mücella Yapıcı konuştu. Konuşmasında “Bugün bizi Gezi’ye sokmayabilirsiniz ama unutmayın gün gelecek devran dönecek, hesap verecekler!” diyen Yapıcı’nın ardından Ali Çerkezoğlu mikrofonu aldı. Çerkezoğlu Gezi direnişinin hala devam ettiğine değinerek “Ethem’i Ankara’da kurşunla vurunca biter sandınız. Anlamadınız” dedi. Bir konuşmacı Ali İsmail Korkmaz’ı anımsatarak “Ne demişti Ali İsmail, ‘korkacaksın, titreyeceksin, yıkılacaksın adi hükümet’” dedi ve ardından “Korkunuzu Gerçeğe Çevireceğiz” sloganı atıldı.
Oturma eylemi sırasında Gülsüm Elvan da konuşma yaptı. “”Berkin küçücük yaşıyla kocaman yüreğiyle itibarını sıfıra indirdi. Bu da sana ders olsun Tayyip” diyen Elvan’ın ardından Gezi Direnişi’nde yitirilenleri temsilen İstiklal Caddesi üzerine karanfil bırakıldı. Kitle, saat 15’teki Kadıköy Özgürlük Parkı ve Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda eş zamanlı yapılacak etkinliklere katılmak üzere dağıldı. (Direnişteyiz.net)