Tahran Toplantısı

Lübnan’da yayımlanan El-Ahbar Gazetesi, İran, Rusya ve Suriye Savunma Bakanlarının görüşmesinde, ABD ve Rusya’nın Suriye’de ilan ettiği ateşkesin ağırlıklı gündem olduğunu bildirdi.

Habere göre, ateşkesin kırılganlığı konusunda görüş birliğinin bulunduğu toplantıda tüm yetkililer ateşkesi terörist gruplara gelişmiş silahlarla silahlanma ve yeniden yapılanma fırsatı verdiğini vurguladı.

Rusya’nın, ABD tarafından ‘ılımlı’ diye nitelendirilen silahlı gruplara verdiği sürenin dolduğunu ve Şam’la Tahran’ın bu gruplara yönelik ciddi bir karşılık verilmesini istediğini belirten El-Ahbar Gazetesi, ateşkesle birlikte Şam-Moskova-Tahran ekseninin terörist gruplar karşısında seyirci kaldığını ve Suriye Ordusu’nun da savunma pozisyonuna çekildiğini ifade ederek haberini şöyle sürdürdü: “Bu üç ülkenin kararı açıktı. Terörizme karşı pratik adımlar atmak ve Amerika’nın ılımlı diye nitelediği gruplarla mücadele etmek. Bu kararları hayata geçirmek için bir takvim belirlendi. Bunun ilk aşaması Suriye’nin kuzeyinde uygulanacak.”

Bazı kaynakların bildirdiğine göre; bu eksenin askeri hareketliliği, teröristlerin lojistik yardım hattının kesilmesi ve onların her bölgedeki ilerleyişinin durdurulması için Türkiye sınır hattında olacak.

Askeri eylemlere paralel olarak siyasi ve diplomatik baskı da uygulanacak ve terörü destekleyenlere mesajlar gönderilecek. Bunu Rusya üstlenecek ve Amerika aracılığıyla Türkiye’ye, Suudi Arabistan’a ve terörü destekleyen diğer ülkelere terörist gruplara, askeri yardım yapmayı durdurun ve siyasi yolda hareket edin mesajı verilecek.

Bu askeri operasyonlarla da desteklenecek. Terörist gruplara yardımın sürdürülmesi halinde tüm silahlı gruplar hedef alınacak ve ateşkes fiilen yürürlükten kaldırılmış olacak.

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, toplantıda Suriyeli ve Rus meslektaşlarına: “Suudi Arabistan ve Amerika’nın teröristleri ılımlı diye nitelemesi açık bir yalandır, bölgede istikrarın sağlanabilmesi için terörist gruplara yönelik askeri operasyonlar yapılması değişmez bir ilkedir.” dedi.

El-Ahbar Gazetesi, haberinin sonunda İran, Suriye ve Rusya Savunma Bakanlarının Tahran’da yaptığı üçlü görüşmede alınan ve çoğu gizli olan kararların uygulanması için bir takvim belirlendiğini yazdı ve bu görüşmenin ardından Suriye’de terörle mücadele konusunda yeni bir dönem başlayacağını öne sürdü.

Kaynak: direnisteyiz3.org