Tahir Elçi’nin katledilmesi Kürdistan ve Anadolu’yu sokağa döktü

İstanbul

İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde Tahir Elçi’nin öldürülmesini protesto için toplanan kitleye polis saldırdı. Yapılan görüşmelerin ardından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Diyarbakır’da katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi için eylem düzenlemek üzere 17.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan kitleye polis saldırdı. Kitlenin yeniden toplanması üzerine Milletvekilleri polisle görüşerek çekilmelerini istedi.

Yeniden toplanabilen kitle Galatasaray Lisesi önünde basın açıklamasına başladı. açıklamayı kitle adına HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü okudu. Kürkçü “Tahir Elçi hükümetin dediği gibi kaza ile değil planlı bir suikastla öldürüldü. Tutuklanmaya çalışıldı, olmadı tehditler devam etti. Bunun sonucunda katledildi.” şeklinde konuştu.

“Halklarımıza karşı gerçek bir savaş açıldığını biliyorduk. Demirtaş’a suikast düzenleyenlerin Tahir Elçi’ye yöneleceklerini bilmeliydik. Bu saldırılar korkarız ki devam edecek, çünkü içeride dışarıda savaş politikasına ısrar eden bir iktidar var.” diyen Kürkçü, “AKP hükümetine sesleniyoruz. Tahir Elçi’nin öldürülmesinin koşullarını siz yarattınız. Kontr-gerilla ile kurulan ittifaka son verilmelidir. 90’ların JİTEM’i, kontr-gerillası ile hükümet kolkoladır. Suçluların açığa çıkarılmasından şüpheliyiz. Umarız bizi şaşırtırlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Açıklamanın ardından kitle dağılırken Tarlabaşı tarafında polis yeniden kitleye saldırdı. “Katil devlet hesap verecek”, “Hırsız Katil Erdoğan” sloganları atıldı.18.00 sularında polis saldırısı son buldu.

 

VAN

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesine ilişkin HDP Van İl Örgütü önünde toplanan yurttaşlar, katliamı protesto etmek için yürüyüş düzenlemek istedi. Çok sayıda yurttaşın önünü kesen polisler ise yürüyüş yapılması halinde müdahale edeceği anonsu geçti. Bunun üzerine yurttaşlar, “Tahir yoldaş ölümsüzdür”, “Şehîd namirin” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde yaklaşık 40 dakikalık oturma eylemi düzenlendi. Oturma eyleminin ardından açıklama yapan DBP Van İl Eşbaşkanı Münir Aras, “Yürüyüşümüze engel olan polis ‘Bizim de arkadaşımız öldürüldü biz de öfkeliyiz’ tehdidinde bulunuyor. Polisin bu tutumuna akıl sır erdiremiyoruz. Onlar bilsin hiç bir zaman baskılara karşı boyun eğmeyeceğiz” dedi.

HDP Van Milletvekilli Tuba Hezer ise “PKK terör örgütü değildir” diyen Elçi’yi tutuklamak isteyenlerin Elçi’yi tehdit edenlerin suikastı gerçekleştirdiğine vurgu yaparak, “Bir kez daha barışa kurşun sıkıldı” dedi.

Basın açıklamasının ardından Cumhuriyet Caddesi’ne doğru yürüyen yurttaşlara polis ağza alınmayacak küfürler ederek, tehditler savurdu. Caddede yürüyen neredeyse herkese saldıran polislerin ellerinde tespihler ile yurttaşları provoke etmeye çalışması dikkat çekti.

 

HAKKARİ

Hakkari’deki sivil toplum örgütleri de Tahir Elçi’nin katledilmesini KESK binası önünden Hakkari Belediyesi’ne düzenlenen yürüyüşle protesto etti. Yürüyüş sırasında, kitlenin önü akrep tipi zırhlı araç ve TOMA’lar tarafından durdurularak, yürüyüşe izin verilmedi. Daha sonra zırhlı araç ablukası altında yürüyüş düzenleyen kitle, belediye önüne geldi. “Faşizme geçit vermeyeceğiz” ve Tahir Elçi’nin fotoğrafı ile “Katilleri tanıyoruz” pankartı taşıyan kitle sık sık, “Katil AKP”, “Elçi ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları attı. Burada açıklama yapan İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, “Bir aydınımızı, insan hakları savunucumuzu, barış elçimizi kaybettik. Tetiği çeken ve çektirenlere lanet olsun. Öfkeliyiz, susmayacağız. Tahir Elçi’nin mirası olan barışın ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz. Katilleri Suruç’tan, Roboski’den, Hrant Dik’ten tanıyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Elçi’nin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

YÜKSEKOVA

Devlet terörünün sürdüğü Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesinde de HDP ilçe binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, ilçede polis kurşunuyla vurulup yaralananlar ve Sur’da katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için Cengiz Topel Caddesi üzerinde kitlesel yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte kitle sık sık “Katil Erdoğan, işbirlikçi AKP” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarını haykırırken, özel harekat timleri de caddedeki Merkez Camii karşısında konumlanarak zırhlı araçlarla kitleye doğru hareket etti.

‘Elçi barikat başında mıydı?’

Polis provokasyonuna aldırmayan binler Eski Cezaevi Kavşağı’na gelerek burada Elçi anısına saygı duruşunda bulundu. Burada konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Fikret Turgut, devlet eliyle işlenen cinayetlere tepki göstererek, “Elçi barikat başında mıydı? Barikat mı kuruyordu? Elinde silah mı vardı?” diye sorarak Kürt halkı ve temsilcilerinin hedef alınarak katledildiğini ifade etti.

Gever Halk Meclisi Eşbaşkanı Şerafettin Dede ise Kürt halkının bu katliam politikalarına karşı sabrettiğini belirterek, “Katliamcı politikalar asla kazanmadı ve kazanmayacak da. Kürt halkı Önder Apo’ya bağlıdır, onun sözünü bekliyor. Direnerek bekleyeceğiz, sağduyuluyuz” dedi.

Açıklamanın ardından kitle dağıldı.

 

AĞRI

Ağrı’da 21 Temmuz’da düzenlenen Suruç Katliamı protesto ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan kamu emekçilerine ilişkin Ağrı Tabib Odası ve KESK bileşenleri basın açıklaması yaptı. Halk Eğitim Merkezi binası önünde yapılan açıklamaya Türk Tabipler Birliği MYK üyesi Hüseyin Demirdizen, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, Yazar Latife Tekin ve KESK üyeleri katıldı. Sur ilçesinde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesine değinerek sözlerine başlayan TTB MYK üyesi Demirdizen, Elçi’ye sıkılan kurşunun aynı zamanda barış ve emeğe sıkıldığını belirtti. Açıklanmayan her katliamın karanlık gölgesinin iktidarın üzerinde dolaşmaya devam edeceğini söyleyen Demirdizen, “Kurulan hükümet bu olay ile ilgili gerçek katilleri bulup kamuoyuna açıklaması gerekir. İktidar barıştan korkuyor” dedi.

 

ANTAKYA

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi Antakya’da toplanan Çukurova bölge baroları tarafından protesto edildi. Antakya ilçesi Künefeciler bölgesinde yapılan açıklamada Hatay, Adana, Mersin, Antep baro başkanları ile Türkiye Barolar Birliği Genel Başkan Yardımcısı katıldı.

‘Elçi hedef gösterildi’

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, Elçi’nin güvenliği sağlanmış bir toplantıda katledildiğini belirterek, “PKK terör örgütü değildir” ifadelerini kullandığı için hedef haline geldiğini söyledi. Dönmez, “Bizler ezilenlerin yanında yanlışların karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi. Saldırıda sorumluluğu olanların herkesçe bildiğini belirten Dönmez, “Kimse sorumluluktan kaçamaz” dedi.

‘Bırakın ülke huzura kavuşsun’

Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Türkiye’de yüzde 50 oy alarak iktidar olduğunu ifade eden bir partinin Türkiye’yi yönetemediğini belirterek, “Fırat’ın kenarındaki bir kuzunun hesabını vereceğini söyleyenler, şehrin göbeğinde bir insanın katledilmesine engel olamamışlardır. İstediğiniz oyu aldınız bırakın artık ülke huzura kavuşsun. Hangimizin can güvenliği var artık. Yazıklar olsun” diye konuştu.

‘Yeşil hala sokakta’

Antep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Türkiye’de adalete güvenin kalmadığını belirterek, “Türkiye’de ‘Yeşiller’ hala sokaklarda geziyor. Sorumlular ortaya çıkarılmadıkça bu saldırılar devam edecek. Ancak biz avukatlar olarak susmadık ve susmayacağız” ifadesinde bulundu.

‘Hukuk devleti yerine polis devletinin sonucudur’

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, katliamın sorumlusunun hukuk devletini değil polis devletini savunanlar olduğunu belirtti. Elçi’nin bir televizyon programında düşüncesini ifade ettiği için hedef gösterildiğinin hatırlatan Çıtırık, “Ne yazık ki hukukçular bile günlerce meslektaşımızın ifadelerini tartışarak, ifadelerini düşünce ve fikir özgürlüğü olarak değerlendirmemiştir” dedi.

‘Saldırganlar cevaplarını alacaktır’

En son konuşan Türkiye Barolar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kaya Yelek ise Elçi’ye sıkılan kurşunun tüm avukatlara sıkıldığını belirtti. İktidarın çatışmacı politikalar izlediğini belirten Yelek, sorumluların bir an önce ortaya çıkarılmasını istedi.

Yelek, Elçi’nin Diyarbakır’da devlet saldırıları sonucu tahrip edilen tarihi miraslara ilişkin açıklama sırasında vurulmasının da bilinçli seçildiğini belirterek, saldırının arkasındakilerin başta bölge halkı olmak üzere toplumun tüm kesimlerine mesaj verdiğini dile getirdi.

İZMİR

Diyarbakır’da katledilen Tahir Elçi için Alsancak Sevinç Pastanesi önünde açıklama gerçekleştirildi. Açıklamanın ardından İzmir Barosu önüne yürünerek eylem sürdürüldü. “Katil devlet hesap verecek”, “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganlarının atıldığı eylem, Baro önünde ÇHD ve ÖHD açıklamalarıyla son buldu.

 

ÇANAKKALE

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Çanakkale Şubesi’nin çağrısıyla Gestaş İskelesi Meydanı’nda bir araya gelen basın emekçileri, sivil toplum kuruluşları ve gençlik örgütleri, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesini ve gazeteci Can Dündar ile Erdem Gül’ün tutuklanmasını protesto etti. ÇGD Çanakkale Şubesi adına konuşma yapan Çanakkale Olay Gazetesi Başyazarı Sermet Atadinç, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin devletin kontra güçleri tarafından kasıtlı bir şekilde öldürüldüğünü belirterek, “İnsanlar sokak ortalarında katlediliyor. Özgür olmayan bir toplumda devletin kontra güçleri Elçi’yi katletti. Diktatörlük uygulamalarına karşı susmayacağız, sokaklara çıkacağız, bağıracağız, gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” dedi.

 

URFA

Urfa İl Demokrasi Platformu, da Elçi’nin katledilmesine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde yapılan açıklamaya DBP ile HDP İl ve ilçe örgütleri, Barış Anneleri Meclisi, İHD, HRÜ-DEMYÖM, KJA, KESK ve yüzlerce kişi katıldı. Açıklama öncesi Elçi için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Açıklamayı yapan İHD Urfa Şube Eşbaşkanı Nalan Durdu, “Hiçbir ölüme alışmayacağız, hiçbir baskıyı kabul etmeyeceğiz” dedi.

 

ANTEP

Antep’te de Antep Emek ve Demokrasi Güçleri, Tahir Elçi’nin katledilmesini protesto etmek için Yeşil Su Parkı’nda açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya DBP ile HDP il örgütleri, KESK, MKM çalışanları, İHD’nin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Protesto açıklamasında yurttaşlar, “Barışın ELÇİ’sini devlet öldürdü” dövizleri taşıdı.

 

ŞIRNAK

Saldırıyı protesto etmek için Şırnak Valiliği önünde bir araya gelen Roboskili Aileler adına açıklama yapan Veli Encü, “Bugün sabah saatlerinde Diyarbakır da Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi’nin de aralarında bulunduğu gruba açılan ateş Kürt halkına yapılmıştır” dedi. Açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Tahir elçinin Roboski katliamınada da avukatlık yaptığını söyleyen Veli, “Tahir Elçi Kuşkonar’dan Roboski’ye ve onlarca faili meçhul cinayetlerin mağdurlarına Avukatlık etmiş değerli bir hukukçuydu. Roboski aileleri olarak bu alçak saldırıdan ötürü öfke ve üzüntümüzü dile getiriyoruz. Başta Kürt halkına, ailesine, sevenlerine ve meslektaşlarına sabır diliyoruz” diye belirtti. Devletin Roboski katliamını unutturmaya ve ciddiyetsiz bir tavır takındıklarını belirten Veli, “Ne yazık ki bugün halen Roboski katliamının unutturulmaya ve ciddiyetsiz bir noktaya çekilmeye çalışıldığı bir günle sizlerle beraberiz. Üzerinden 1430 gün ve 47 ay geçmiş olmasına rağmen katliamın belli olan failleri ortaya çıkarılmadığı gibi, gerek yaşamını yitiren kardeşlerimiz evlatlarımız adına ve adalet ve hukuk adına bu durumdan utancımızı ve büyük üzüntümüzü dile getirmek istiyoruz ” dedi

.

ELAZIĞ

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin ardından KESK Elazığ  Şubeler Platformu sendika merkezinde basın açıklaması yaptı.

Dönem Sözcüsü Kenan Korkmaz açıklamada şunlara değindi. “Türkiye’nin yıllardır kanayan yarası olan ve 40 bini aşkın insanımızın yaşamına mal olan Kürt sorununun, barışçı yollarla çözülmesini, halkların kardeşçe bir arada yaşamasını istemeyenler katliamlarına bir yenisini daha ekledi” diyen Korkmaz “Elçi bir televizyon programında ifade ettiği görüşler yüzünden bir süredir hem iktidar hem de ırkçı çevreler tarafından tehdit ediliyordu” dedi. “KESK olarak, barışın ve kardeşliğin ‘Elçi’sini katledenleri bir kez daha nefretle kınıyoruz” diyen Korkmaz “kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yıllardır barışa, kardeşliğe, demokrasiye hasret bırakılan bu ülkenin halklarının yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi. Korkmaz ayrıca,  “Tahir Elçi’nin ailesine ve yakınlarına ve Elçi’yi hedef alan suikastte yaşamını yitiren polis memurunun ailesine ve yakınlarına baş sağlığı tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

 

DİYARBAKIR

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi Ergani Demokrasi Platformu tarafından yapılan yürüyüş ve basın açıklaması ile kınandı. DBP ve HDP Ergani ilçe Eş Başkanları, Ergani Demokrasi Platformu üyeleri, Tahir Elçinin meslektaşları ve çok sayıda yurttaş katıldı. DBP Ergani binası önünde bir araya gelen yüzlerce yurttaş eski hükümet konağı önüne kadar yürüdü. “Tahir elçi unutulmayacak”, “Çeteler zindana atamadı katlettiler”, “Bu ülkede adaleti yok sayanlar hukuku da öldürdüler” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde sık sık “Katil devlet hesap verecek”, “PKK halktır halk burada” ve “Tahir elçi ölümsüzdür” sloganları atıldı. Eski hükümet konağı önünde demokrasi ve devrim şehitleri anısına gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından kitle adına DBP Ergani ilçe EŞ Başkanı Şehmuz Doku basın açıklamasını okudu. Şehmuz, “Amed baro başkanı Sayın Tahir Elçi, Surda balıkçılar başında bulunan tarihi değerlerin çatışmalarda zarar görmesi sonucu basın açıklaması yaptığı esnada, alçakça bir suikast sonucu infaz edildi. Bu infaz bizi hiç şaşırtmadı. Çünkü daha önce Sayın Tahir elçi bazı medya organları da yaptığı konuşmalarından dolayı bazı kesimler tarafından hedef gösterilmiş ve hatta tutuklaması talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Aslında o gün yaşananlar Sayın Tahir Elçi’nin can güvenliğinin olmadığını bize göstermişti. Bütün ömrünü Türkiye’deki demokrasi, barış ve insan hakları mücadelesine adayan bir insanın böyle bir infazla katledilmesi aslında Türkiye’nin demokratikleşmesine ve barışına yapılan bir suikasttır” dedi.

Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

 

Dtk: tahir elçi şahsında bir arada yaşama umudu katledildi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Tahir Elçi’nin her dönemde olduğu gibi bu dönemdeki kirli savaşta da tarihin, kültürün, sanatın tahrip edilmesine karşı yaptığı basın açıklaması sonrası düzenlenen suikast ile katledildiği belirtilen açıklamada, Tahir Elçi’nin “PKK terör örgütü değildir” söyleminden sonra siyasi linçe tabi tutulduğu ifade edildi. Tahir Elçi şahsında hukuk, adalet, insan hakları ve en önemlisi bir arada yaşama umudunun katledildiği belirtilen açıklamada, “Halkımıza yönelik katliamcı uygulamalara karşı Kürdistan’ın tüm illerinde başlatılan topyekûn savaşa karşı kendi savunmalarını almaya, alanlarında demokratik tepkilerini direnerek göstermeye ve tüm halkımızı yarın gerçekleştirilecek olan cenaze törenine katılmaya çağırıyoruz.”

 

BATMAN

Batman Demokrasi Platformu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin devlet güçleri tarafından katledilmesini kınamak amacıyla basın açıklaması düzenledi. Yılmaz Güney Sineması önünde yapılan basın açıklamasına binlerce kişi katıldı. Kitle “Tahir Elçi’yi katledenler onu alçakça hedef gösterenlerdir, Katili tanıyoruz” pankartı açarak sık sık, “Tahir Elçi ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı. Demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler adına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Türkiye Tabipler Birliği Başkanı Zülfikar Cebe, “Tahir Elçi’nin mücadelesini mücadelemizin her alanında yükselteceğiz” derken, Eğitim Sen Batman Şube Eşbaşkanı Aziz Turay ise “Tahir Elçi’yi katledenler onu açıkça hedef gösterenlerdir. Tanıyor ve lanetliyoruz. Tahir Elçi’yi katlederek barış savunucularını ve bizleri susturamaz ve sindiremezsiniz” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: DİHA – JINHA, 28 Kasım 2015