Tahir Elçi Binlerce İnsanın Omzunda Defnedildi

İlk törenin yapıldığı Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı’ndan “Em te ji bîr nakin, Seni unutmayacağız” ve “PKK terör örgütü değildir” dev pankartıyla başlayan yürüyüş mezarlıkta noktalandı.

Elçi’nin cübbeli meslektaşlarının omuzlarında cenaze aracından alınan sarı kırmızı yeşil ve baro flamasına sarılı Elçi’nin naaşı defnedileceği yere getirildi. Devlete ve hükümete büyük öfkenin olduğu cenaze törenine katılan yüzbinlerce kişi, sık sık “Şehit namirin”, “Katil Erdoğan” ve “PKK halktır halk burada” sloganlarını attı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve PKK bayraklarının açıldığı mezarlıkta yurttaşlar, üzerinde “Boyun eğmedik” yazılı Elçi’nin posterlerini taşıdı.

İnsan hakları ve barışın yılmaz savunucusu Tahir Elçi daha sonra sevenleri tarafından “Şehit namirin” sloganıyla toprağa verildi. Elçi defnedildikten sonra mezarına karanfiller konuldu.

Elçi’nin mezarı başında kısa bir konuşma ağabeyi Ahmet Elçi, “Davamız, kardeşlik, birlik, barış ve halkımızın özgürlük davasıdır” dedi. Yakınları ve sevenleri mezarı başında gözyaşı dökerken, Elçi’nin başucuna fotoğrafı konuldu.

Kaynak: ANF (29 Kasım 2015)