Suudi Arabistan Yemen’de katliam yaptı

Sağlık Bakanlığı kaynakları saldırıda en az 140 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Husilere ait El-Mesira kanalının haberinde, saldırının Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlendiği iddia edildi. Kimi yerel kaynaklar ise ölü sayısının 700’den fazla olduğunu belirtti.

Yemen ordusu sözcüsü Binbaşı Şeref Lokman, saldırıyı kınayarak şunları söyledi: “Arabistan koalisyon kuvvetleri savaşta başarı elde edemeyecek kadar güçsüzdür ve sivillere saldırarak Yemen ordusuna ve halk teşkilatlarına diz çöktürebileceklerini zannetmektedir.”

Şeref Lokman, Yemen ordusunun Suudi Arabistan’a vereceği cevabın işgalcilere verdiği önceki cevaplardan farklı olacağı, Yemen ordusu ve halk teşkilatlarının en kısa sürede bu cinayetin intikamını alacağını söyledi.

İran: Suudilerin Yemen’de işlediği cinayetin en büyük ortağı ABD’dir

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, ABD ve Batılı ülkelerin Suudi Arabistan ve BAE’ne silah satışı, Yemen’de masum ve savunmasız sivillerin katledilmesinde kullanılıyor, biran önce silah satışı durdurulmalıdır dedi.

Suudi Arabistan rejiminin Yemen’de düzenlediği son hava saldırısını kınayan Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Amerika’nın bu cinayete ortak olduğunu ve cevap vermesi gerektiğini söyledi.

Şemhani, Yemen ordusunun BAE savaş gemisini vurmasını da, Yemen’in egemenlik ve toprak bütünlüğünü savunmak olarak yorumlayarak şöyle konutu:

Suudi Arabistan ABD’nin vermiş olduğu silahlarla, Yemen’de matem ve yas merasimi düzenleyen savunmasız insanları hedef almıştır, Amerika işlenen cinayete ortaktır ve cevap vermelidir.

Suudi rejimin liderliğini yaptığı koalisyona ait savaş uçakları, dün Yemen’in başkenti Sana’da İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitleri için düzenlenen matem ve yas programına hava saldırısı düzenledi.

3000 kişinin katıldığı merasimde şimdiye kadar elimize ulaşan verilere göre; 450 kişi şehit oldu 350 kişide yaralandı.

ABD: Donanma gemimize Yemen’den füze atıldı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Peter Cook, Yemen’de Husilere ait bölgeden uluslararası sularda seyreden ABD donanma gemisine iki adet füze atıldığını, füzelerin geminin yakınına düştüğünü ancak herhangi bir maddi zarara ya da can kaybına yol açmadığını açıkladı.

Yemen’de  savaş

Yemen’in başkenti Sana ve ülkenin kuzeyindeki bazı şehirler 2014 yılının Eylül ayından beri devlet başkanı Abdurrabu Mansur Hadi’ye bağlı birliklere karşı mücadele eden Husi milislerinin kontrolünde bulunuyor. Şii Husi milislerinin İran tarafından desteklendiği iddia ediliyor. Sünni lider Abdurrabu Mansur Hadi’yi destekleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu 2015 yılının Mart ayından bu yana Husi milislerine karşı operasyonlar düzenliyor. Bu operasyonlarda, Husi milislerinin elindeki bölgelerin yanı sıra sivillerin bulunduğu Pazar yerleri, düğün alanları da hedef oldu. Bu saldırılarda çok sayıda sivil öldü. ABD ise Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik saldırılarını desteklemeye devam ediyor.

Kaynak: direnişteyiz, 8 Ekim 2016

Abna24, 9 Ekim 2016