Susmuyoruz, itaat etmiyoruz, direnişimizi, dayanışmamızı ve mücadelemizi “herHalde büyütüyoruz!”

25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla birçok kadının ve  kadın kurumunun katılımı ile gerçekleşen eylemde kadınlar Tünel’den Galatasaray Meydanı’na doğru yürüdü. Yürüyüşte sık sık ”Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” “Direne, direne kazanacağız”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” sloganları atıldı ve alkışlar, zılgıtlar tüm İstiklal Caddesi’ni doldurdu. Eylem esnasında kadınların coşkusu göze çarptı.

Yürüyüş esnasında kısa bir süre oturma eylemi yapılarak erkek şiddeti ile katledilen kadın ve LGBTİ’lerin isimleri okundu ve öldürülen kadınların mücadelelerinin sokakta, meydanlarda, alanlarda süreceği vurgusu yapıldı.

Basın açıklaması, yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi’nin önünde gerçekleştirildi. Açıklamada; kadına yönelik şiddetin bir devlet politikası olarak yürütüldüğü, bunu yanı sıra çocuklara ve kadınlara tecavüz edilmesinin ve istismarın önünü açan yasalar ile şiddetin meşrulaştırıldığı ifade edildi.

Çocuklara yönelik cinsel istismarın önünü açan önergeye karşılık “Suçluyu değil, çocukları koru” diyen kadınlar hükümete yönelik taleplerini dile getirdi. Ayrıca önergenin geri çekilmesinin kadınların direnişi ile gerçekleştiği ve bundan sonra da kadınların talepleri için sokaklarda olacakları vurgusu yapıldı. Kadın mücadelesinin “herHalde” devam edeceğini haykıran kadınların eylemi halaylar, şarkılar ve türküler ile sona erdi.