Suruç’ta katliam…

19-24 Temmuz tarihlerinde Kobanê’ye giderek inşa faaliyetlerine katılacak olan SGDF farklı illerden yola çıkarak Suruç’ta toplandı. Suruç’taki basın açıklamasının ardından Kobanê sınırında bir basın açıklaması yapıp, Kobanê’ye geçilmesi durumunda yeni yaşamın inşasına destek vereceklerdi. Şehit Emre Arslan’ın adını verecekleri bir çocuk parkı inşa edeceklerdi. Çocuk parkı için ülkenin her yerinden topladıkları oyuncaklarla gittiler Suruç’a. “Şehitlik Ormanı” ismiyle her fidana bir şehit ismi vererek bir orman yapmayı planlıyorlardı. Patlamada 31 devrimci katledildi ve 100’e yakın devrimci yaralandı.

Katliam, bizzat devlet eliyle planlanmış, “IŞİD”, “Nusra”, “Fetih Ordusu” adı altında, hem Suriye’de, hem yaşadığımız topraklarda kullanılan kontra güçlere yaptırılmıştır. Emperyalizmin bölgedeki taşeronu ve tetikçileri TC-IŞİD kolkola 31 devrimciyi katletmiştir.

Katliamın ardından SGDF’ye destek açıklamaları yapıldı. Açıklamalarda asıl sorumlular işaret edilerek, hesap sorulacağının altı çizildi.

Açıklamaların satır başları şöyle:

ESP: ‘Suruç Katliamı’nın sorumlusu IŞİD ve AKP iktidarıdır’

Bu saldırıyı gerçekleştirenler Kobanê devrimini ezmek ve boğmak isteyen IŞİD faşist çeteleri ve onunla işbirliği içerisinde olan AKP iktidarıdır. Kobanê düşmanlarıdır. Barış ve özgürlüğü ezmek isteyen IŞİD barbarlığıdır. Bu katliam MİT-Kontrgerilla-IŞİD barbarlığı marifetiyle gerçekleştirilmiştir.

AKA-DER: Susma Seyretme Sokağa Eyleme

Patlatılan bombalılar bu sürecin açığa çıkışıdır. SGDF’li gençlere yapılan saldırı tüm halklara da yapılmıştır.

Yitirdiğimiz gençlerimizin çığlıkları savaş naralarımız olacaktır.

Öfkemiz, acımız büyüktür. İsyanımız da büyük olacaktır.

Kaldıraç: SGDF’li Kavga Yoldaşlarımız, Devlet-IŞİD Organizasyonu ile Katledildi!

…Katliamın esas sorumlusu TC devletidir. Katliam, IŞİD’çi canilere yaptırılmıştır.

…Sömürü, katliam, talan, rant üzerine kendini var eden bu çürümüş kanlı egemenlik, halklar ayağa kalktıkça, emekçiler örgütlendikçe daha fazla köşeye sıkışıyor.

Daha çok kan dökerek ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar.

Nafiledir!

Döktükleri kanda boğulacaklar!

Devrim şehitleri ölümsüzdür

KESK: ‘Suruç’taki vahşi katliamı nefretle kınıyoruz’

Halkevleri: ‘Katliamın asıl sorumluları IŞİD’i besleyen, barındıran, silahlandıranlardır’

…Acımız ve üzüntümüz büyük! Tarihimizin en büyük katliamlarından, en büyük gençlik katliamlarından birini yaşattılar bize bugün. Elbette gençlere böylesine düşman iktidar, bunun hesabını mutlaka ödeyecektir. Ödetmek boynumuzun borcu, insanlığımız gereğidir.

BHH: ‘Acımız ve öfkemiz büyük, hesabını soracağız’

ÖDP: ‘Suruç’ta yapılan katliamı lanetliyoruz. Yaşam, özgürlük ve barış kazanacak’

HTKP: ‘Suruç Katliamı’nın hesabını soracağız’

EMEP: ‘Suruç’taki saldırıyı lanetliyoruz’

EHP: ‘Suruç’taki katliamın sorumlusu AKP’dir, hesap soracağız’

Öğrenci Kolektifleri: ‘SGDF’li arkadaşlarımızın yanındayız! Cihatçı katillerden ve AKP’den hesap soracağız!’

Emek Gençliği: ‘Tüm katliamlara inat, barış kazanacak’

ESP/SKM: ‘Sosyalist gençlerin katliamından devlet doğrudan sorumludur’

Devrimci Hareket: ‘Suruç’taki katliamın sorumlusu emperyalizm ve işbirlikçileridir’

Tüm Bel-Sen: ‘SGDF’li gençlere yapılan saldırı bütün halklara yapılmış kanlı katliamı kınıyoruz‘

YDGK/ YDG-H: “Bütün yurtsever devrimci, demokratik, sosyalist gençliği öz savunma temelinde tutuklamalara karşı gezi ve 6-8 Ekim Kobanê direniş ruhuyla meydanlara dökülmeye, sokak sokak nöbet tutmaya ve serhildanları yükseltme temelinde aktif mücadeleye çağırıyoruz”

EYLEMLER

Katliamın ardından, 31 devrimcinin katledilmesi Anadolu’nun ve Kürdistan’ın birçok bölgesinde protesto edildi. Eylemler düzenlendi.

Şırnak’ın Silopi ve Mardin’in Nusaybin İlçelerinde düzenlenen eylemlere polis saldırdı. Nusaybin’de bir kadın gaz kapsülüyle başından vuruldu. Cizre ve İdil’de esnaf kepenk kapattı. Siirt’de düzenlenen eyleme polis saldırdı. 10 kişi gözaltına alındı.

Van, Muradiye, Saray, Çaldıran, Muş, Malazgirt, Başkale, Özalp, Erciş, Amed, Şırnak, Dersim, Mardin, Batman, Silvan, Kızıltepe, Bursa, Çanakkale, Antalya, Trabzon, İzmit, Kayseri, Gaziantep, Çorlu ve daha bir çok şehirde eylemler düzenlendi.

İstanbul Taksim’de yapılan eyleme polis tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı. Ankara’da AK Parti İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapıldı. Mersin’de emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla düzenlenen eylemde bir binadan ateş açılması sonucu bir kişi başından bir kişi göğsünden vurularak yaralandı. Bursa’da polis yol kesti. Çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı. Kadıköy Altıyol’da bir araya gelen kitleye yürüyüşe geçmeden, polis TOMA, gaz bombası ve plastik mermilerle göstericilere saldırdı. Küçükçekmece’de yapılan eyleme saldıran polis, 7 yaşında bir çocuğu gaz bombasıyla kafasından vurdu. Kadıköy’de gençlik öğütlerinin çağrısıyla yapılan yürüyüşe saldıran polis 15 kişiyi gözaltına aldı. Aydos’ta AKA-DER ve Halk Cephesi birlikte eylem yaptı. Kadıköy ve Taksim’de birçok esnaf kepenk kapattı. Sarıyer ve Gazi Mahallesi’nde de katliamı protesto etmek için halk sokaktaydı.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 2 polis öldürüldü. Olaya ilişkin açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi polislerin IŞİD çeteleriyle işbirliği içerisinde oldukları için, Suruç katliamına misilleme olarak cezalandırıldıklarını ifade etti.

YDG-H, MLKP, BÖG, TİKKO, DHKC ve Halkın Devrimci Yolu milisleri Sarıyer ve Gazi’de protesto amaçlı sokağa çıktı. Sarıyer’de, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Küçük Armutlu Polis Merkezi Amirliği yakınında akşam saatlerinde toplanan milislerin, Suruç’ta yaşanan katliamı protesto eylemleri sırasında polis ekipleri gruba plastik mermi ve biber gazıyla saldırıda bulundu. Saldırı esnasında polislere uzun namlulu tüfekle ateş açıldı. Açılan ateş sonucunda 2 polis vücutlarına isabet eden saçmalarla hafif şekilde yaralandı.

Dikmen’de, Suruç katliamını protesto eylemi

Suruçta yaşanılan katliamın ardından Dikmen’de 21 Temmuz günü eylem gerçekleştirildi. 

HDP, AKA-DER, Halkevleri, KP’nin çağrısıyla saat 19:00’da Ziraat Bankası önünde toplanan kitle, okunan basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçti.

Basın açıklamasında Suruç’ta yaşanılan katliamın hesabının sorulacağı ve şehitlerin mücadelelerine sahip çıkılacağı vurgusu yapıldı. “Katil devlet hesap verecek, Devrim şehitleri ölümsüzdür, Suruç’un hesabı sorulacak, Suruç’ta düşene dövüşene bin selam, katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganlarıyla mahalle aralarında yürüyen yaklaşık 100 kişilik kitle, Ahmed Arif Parkı’na gelerek bir saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.

Oturma eyleminin ardından eylem sonlandırıldı.

AKA-DER Dikmen