Suruç katliamının 6.ayında, hayatını kaybedenler Ankara’da anıldı

Bugün’de Ankara Yüksel Caddesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu basın açıklaması düzenledi. Devrimci kurumların destek verdiği açıklamada: ”20 Temmuz gibi yüreğimnize düştü ateş. Canlarımızı, kardeşlerimizi, yoldaşlarımızı kaybettik. AKP destekli faşist DAİŞ çetesi hain bir saldırı ile elimizden aldı onları. Onlar ki güneşin çocuklarıydı, onlar yaşamın kaynağıydı. Kobane’ye yeniden inşaya gidecekler, yaşamı, umudu, devrimi Rojava topraklarında büyüteceklerdi. Eli kanlı saray ve onun kana susamış çetesi DAİŞ yoldaşlarımızı Suruçta katletti.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında: ” Bugün aynı saray katliamdan sonra defalarca ve defalarca operasyonlarıyla bizleri yıldırmaya çalıştı. Aralarında Suruç’ta yaralanan yoldaşlarımızın da bulunduğu birçok

yoldaşımız ev yurt baskınlarıyla gözaltına alındı. Saray, SGDF’ye savaş açmış ve bu savaşı günbegün derinleştirmeye başlamıştır. Biz Kürt halkının onurlu mücadelesini sahiplendiğimiz için, biz Ortadoğu halklarının umudu olan Rojava devrimine yüzümüzü döndüğümüz için, biz kadın özgürlük mücadelesinin cins bilinci ile ileri taşımak istediğimiz için biz Gezinin çocukları olarak mücadele yolunda emin adımlarla ilerlediğimiz için, biz saray kaybedecek gençlik kazanacak dediğimiz için katledildik, gözaltına alındık, tutuklandık. Yıldıramadılar, korkutamadılar, mücadeleden vazgeçiremediler. Korkuları büyük, sonları yakın, elleri kanlı. Amed’de Suruç’ta, Ankara’da, Cizre’de, Silopi’de, Sur’da, Silvan’da ve daha nice yerde elleri; doğmamışların, çocukların, kadınların, gençlerin, işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin kanına bulaşmış. Korkuyorlar, tek tek tüm yoldaşlarımızın, tek tek tüm ezilenlerin hesabınısoracağımızı biliyorlar ve korkuyorlar.” denildi.

Açıklamada, “Katil devlet hesap verecek”, “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Ardından Suruç’ta katledilen 33 gencin isimleri okundu ve “ölümsüzdür” sloganları atıldı. Eylemde SGDF, Özgür Genç Kadın, Sosyalist Kadın Meclisleri, Kaldıraç, AKA-DER ve HDP yer aldı.

Direnişteyiz.org