Suruç anmaları: Hiçbir düş yarım kalmayacak

Ankara
20 Temmuz 2015’de “Birlikte inşa ettik, birlikte savunacağız” kampanyası ile Kobanê’ye giden ve Suruç’taki Amara Kültür Merkezi’nde IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 33 devrimci, Sosyalist Gençlik Derneği ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin çağrısı ile Kaldıraç, AKA-DER, BDSP, İşçi Gazetesi, Özgür Lise, Devrimci Parti, Halkevleri, DLP, DÖP, HDP, Eğitim-Sen, Dev-Lis’in katıldığı anma ile Tuzluçayır Feyzullah Çınar Parkı’nda anıldı. Tuzluçayır Yunus Emre Şen Keke Kültür Merkezi önünde toplanan kitle ” Hiçbir Düş Yarım Kalmayacak, Suruç Şehitleri Ölümsüzdür” pankartı ile mahalle arasında sloganlarla yürüyerek Feyzullah Çınar Parkı’na geldi.
Suruç Şehitlerinin adı sayılarak yaşıyor sloganı attırıldıktan sonra başta Suruç Şehitleri olmak üzere tüm devrim şehitleri adına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından anmayı düzenleyen kurum SGD adına basın açıklaması okundu.
Okunan Açıklamada Şunlara Değinildi:
“Suruç’ta bu toprakların en güzel çocuklarından 33’ünü öldürdüler. Bu katliamla yeni bir savaşın başlangıcını gerçekleştirdiler. Suruç’tan bu yana Ankara, İstanbul, Sur, Nusaybin, ve diğer Kürt illerinde yüzlerce insanımız katledildi, kentlerimiz yerle bir edildi. Katiller Paris, Brüksel, Orlando ve Nice’ye kadar dünya halklarına büyük acılar ve katliamlar yaşattılar.
Özellikle belirtmek isteriz ki Suruç katliamı bu toprakların gördüğü en kanlı gençlik katliamıdır. Bu katliamlarla dayanışma, mücadele ve yeniden inşa ruhuyla bir araya gelen güçlü bir gençlik hareketi olarak topyekûn teslim alınmak istemiştir. Sadece Sosyalist gençler değil, gençlik hareketi bir bütün olarak Suruç’ta hedef alınmıştır. Eşitlik, özgürlük, adalet ve barış için mücadele eden herkes Suruç’ta katledilmek istenmiştir. Bu yüzden “Suruç İçin Adalet” mücadelesi gençliğin ortak talep ve mücadelesidir.
Bizler 33’lerin yoldaşları olarak Suruç’un birinci yılında yineliyoruz 20 Temmuz 2015’de hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız”
Basın açıklamasının ardından anmaya katılan kurumlar konuşma yaptı. Liseli bir öğrenci Suruç Şehitleri için yazdığı şiiri okudu.
Kurumlar açıklamalarında, 33 Suruç Şehidi’nin halkların ortak mücadelesini büyütmek için orada olduğunu ve bugün onların yoldaşları olarak karanlığa teslim olmayacaklarını, Aleviler, Kürtler, kadınlar, işçiler olarak hiç bir zaman boyun eğmediklerini ve eğmeyeceklerini ve katillerden hesap soracaklarını söylediler.
Suruç Şehitlerinin resimlerinin de taşındığı anmada “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Suruç’un Hesabı Sorulacak”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, ” Kahramanlar Ölmez Mutlak Mutlak Hesap sorulacak” sloganları atıldı.

İstanbul
Suruç şehitlerinin aileleri, gençlik örgütleri ile İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Suruç katliamını lanetlemek ve katliamda hayatını kaybedenleri anmak için Kadıköy’de basın açıklaması gerçekleştirdi. Gençlik örgütleri adına açıklama yapan Suruç şehidi Hatice Ezgi Sadet’in ablası ve SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet, “Bu katliamla gençlik teslim alınmak istemiştir. Bu yüzden Suruç İçin Adalet mücadelesi gençliğin ortak talep ve mücadelesidir” dedi.
Suruç şehit aileleri, gençlik örgütleri ile İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Suruç katliamını lanetlemek ve katliamda hayatını kaybedenleri anmak için Kadıköy’de basın açıklaması yaptı.
Haldun Taner Tiyatro Salonu önünde yapılan eylemde, Suruç şehitlerinin fotoğraflarının olduğu ve “Suruç için adalet”, “Hesabını soracağız”, “Katillerden hesabı gençlik soracak” yazılı pankart açıldı. Eylemde “Suruç için adalet, herkes için adalet”, “Suruç’u unutma unutturma”, “Suruç’un hesabı sorulacak” ve “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganları atıldı. Eyleme ESP, EMEP, Halkevleri, EHP, HDP, HDK, Kaldıraç, AKA-DER, Devrimci Parti, SYKP, PDD ve DAF üyeleri katıldı.
Mersin
Anma saat 18:00 de Özgür Çocuk Parkında ‘Suruç İçin Adalet Herkes İçin Adalet ‘,’Suruç’un Hesabı Sorulacak’ ,’Yaşasın Devrimci Dayanışma ‘sloganlarıyla başladı. Suruç’ta katledilenler için yapılan saygı duruşunun ardından Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt ve Mersin SGD adına Ekin Baran Taştan söz aldı.
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, “Suruç katliamı sonrasında faillerinin yakalanması ve yargı önüne çıkarılması için mücadele ettik. Daha sonrasında Ankara ve İstanbul’da patlamalar yaşandı ve bu patlamaların ardından ise yüzlerce genç daha yaşamını yitirdi. Tüm katliamlara karşı demokrasi ve barıştan yana olacağız” şeklinde konuştu. “Yeter! Artık gençlerimizin kanı akmasın” dedi.
Mersin SGD üyesi Ekin Baran Taştan ise, “İlk günden bugüne katiller değil Suruç gazileri, Suruç için adalet isteyenler gözaltına alınıp, tutuklandı. Suruç katliamının aydınlatılması için tüm talepler geri çevrildi. Ve 10 Ekim’de Ankara’da barış isteğimizi haykırırken bir kez daha katledildik. Suruç’un aydınlatılmaması Ankara, Sultanahmet, Taksim ve en son Havalimanı katliamına yol açtı. Özellikle belirtmek isteriz ki, Suruç katliamı bu toprakların gördüğü en karanlık gençlik katliamıdır” dedi.
Anma etkinliği konuşmaların ardından şiirle ve “Waweyli” müzik grubunun ezgileri ile son buldu.
İzmir
Suruç katliamının yıl dönümünde 33 düş yolcusu İzmir’de anıldı. Sosyalist Gençlik Dernekleri (SGD) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) çağrısıyla Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yapılan anmada, “Hiç bir düş yarım kalmayacak. Unutmadık Affetmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı, Suruç şehitlerinin fotoğrafları taşındı.
HDP, Devrimci Parti, SYKP, TÖP-G, İHD, DHF, Mücadele Birliği, Halkevleri, Kollektif, Kaldıraç, DGB ve 10 Ekim Dayanışma Derneği’nin katıldığı eylemde açıklama yapan ESP İzmir İl Başkanı Ezgi Bahçeci, 33 düş yolcusunun Kobanê’yi yeniden inşa etmek için yola çıktığını hatırlattı. Suruç katliamıyla, Saray’ın savaş konseptini devreye soktuğunu ifade eden Bahçeci, “Suruç’tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin ve diğer Kürt illerinde yüzlerce insanımız katledildi, kentlerimiz yerle bir edildi. Katiller Paris, Brüksel, Orlando ve Nice’ye kadar dünya halklarına da büyük acılar ve katliamlar yaşattı” dedi.
Suruç katliamının, AKP ve IŞİD işbirliği ile gerçekleştiğine dikkat çeken Bahçeci, katliamın ardından ortaya çıkan belgeleri işaret etti, “Emniyet Genel Müdürlüğü, istihbarat örgütü, Urfa Valiliği, Urfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç Kaymakamlığı bu katliamın kim tarafından ve ne zaman gerçekleşeceğini çok iyi biliyordu” diye konuştu.
Bir yıl önce Alsancak’ta aynı noktada açıklama yaptıklarını hatırlatan Bahçeci, “Nasıl Suruç’un hesabı sorulacak diye haykırdıysak aynı öfkeyle, aynı acıyla Suruç katliamının birinci yılında da buradayız” dedi. Suruç şehitlerinin kararlılığıyla mücadeleyi yükselteceklerini haykıran Bahçeci, şu ifadeleri kullandı: “Kobanê’den, Suruç’tan esen her rüzgarda onların umut kokan düşlerini anacağız. Bizler 33’lerin yoldaşları olarak Suruç’un birinci yılında yineliyoruz, 20 Temmuz 2015’te hissettiğimiz öfkemizle buradayız, Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Suruç’un hesabı sorulacak!”
Yapılan açıklamaların ardından Praksis müzik grubu Meçhul Öğrenci Anıtı adlı şarkılarını seslendirdi.
Direnişteyiz.org