Suriye ordusu ve Hizbullah Zabadani’de cihatçıların yolunu kesti

Suriye ordusu ve Hizbullah’ın Şam kırsalında yer alan Zabadani’yi temizleme operasyonu sürüyor. Operasyonda cihatçılara ait ikmal yolunun kesildiği bildirildi. Zabadani’nin batısında kalan Ja’amiyat bölgesinin kontrolü de Ordu ve Hizbullah’a geçti.

Suriye uçakları ile topçu birlikleri cihatçılara ait mevzileri yoğun ateş altına alırken, Hizbullah güçleri de Zabadani’nin batısındaki Koko kalesini ele geçirdi. Zabadani’nin kuzeyindeki ana yolu kontrol altına alarak silahlı grupların bağlantısının kesildiği aktarıldı.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen El Menar televizyonu muhabiri Haşim es Seyyid, “Zabadani, Suriye ordusu ve direniş mücahitleri açısından Lübnan Suriye sınırının güvenliğinin sağlanması ve militanlarının geçişlerinin önlenmesi açısından yeni bir başlangıç noktası konumunda” bilgisini paylaştı.

Nusra’nın Tek ve Son Üssü

Zabadani, Kalamun eteklerindeki Nusra’nın tek ve son üssü olarak görülüyor. Diğer bölgelerden kaçanlar da Zabadani’ye geliyorlardı.

Zabadani’deki Nusra, Ahrar Şam, İslami Cephe ve diğer silahlı gruplar daha önce de ağır darbeler yemişti. Zabadani etrafındaki stratejik tepelerin çoğu yaklaşık 2 ay önce Suriye ordusunun kontrolüne geçmişti.

El-Nusra’nın Bölge Lideri Yaser Hawa Al-Maghrebi’nin Suriye Ordusu Tarafından Öldürüldüğü İddia Edildi

Suriye’deki resmi kaynakların aktardığı habere göre Suriye Ordusu Halep’in batısı Zehra Cemiyeti cephesinde El-Kaide Örgütünün Suriye kolu Nusra Cephesine tabi ‘Seyfullah Taburu’ adıyla bilinen çetelerin iki azılı komutanını öldürdü.

Saha kaynakları öldürülen çete komutanlarının ilkinin Özbekistanlı ‘Ebu Muhammed el Özbeki’, ikincisinin ise Çeçenistanlı ‘Ebu Ali el Şişani’ kod adlarıyla bilindiklerini ifade etti. Ayrıca Halep’te ki yerel kaynakların belirttiği habere göre Zabadani’de, SyriaTell binası yakınlarında El-Nusra’nın bölge lideri Yaser Hawa Al-Maghrebi’nin Suriye Ordusu tarafından öldürüldüğü iddia ediliyor.

Fetih Ordusundan Tehdit. Zabadani’ye Karşılık Fua ve Kafrya

İdlib’i işgal eden Fetih ordusu, Alevi yerleşimleri olan Fua ve Kafrya’ya operasyon başlattığını duyurdu. İçinde Nusra ve Ahrar ur Şam’ın da bulunduğu Fetih ordusu, Hizbullah ve Suriye ordusunun Zabadani kuşatmasına karşılık operasyon başlatılacağını duyururken; ablukadaki IŞİD ve Nusra militanlarının kurtuluşu için Hizbullah ve Suriye ordusunu Kafrya ve Fua’ya saldırmakla tehdit etti.

Kırk sekiz saat süre tanıyan çeteler bu sabah saatlerinde saldırları başlattı. Üç yüzden fazla füze saldırısında bulundu.

Zabadani, Hizbullah’ın Şam kırsalına sevkiyatında ve Şam’ın korunmasında stratejik bir mevzi.

Kaynak: SoL, direnişteyiz.net