Soykırımın 101’inci yıldönümünde ‘yüzleşme’ çağrısı

 

İstanbul:

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Platformu, Avrupa Irkçılık Karşıtları Hareketi (EGAM), İHD ve Nor Zartonk; Ermeni Soykırımı’nın 101. yıldönümünde soykırımda yaşamını yitirenleri anmak ve Türkiye’ye soykırımla yüzleşme çağrısı yapmak amacıyla Kabataş İskelesi’nde bir araya geldi. Pankart ve dövizler ile Ermeni müzikleri eşliğinde; 24 Nisan 1915 tarihinde tutuklanan Ermeni aydınların Anadolu’nun içlerine, ölüme gönderildikleri tren istasyonu olan Haydarpaşa Garı’na geçti. Gar önünde yapılan anmada, “Ermeni Soykırımını Tanı, Af Dile, Tazmin Et” yazılı pankart açılarak, soykırımda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları taşındı.

 

Ankara:

24 Nisan Anma Platformu, Ermeni Soykırımı’nda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı lanetlemek amacıyla Ankara’nın Kızılay ilçesinde, Yüksel Caddesi’nde açıklama yaptı. Anma etkinliğine çok sayıda aydın, sanatçı, vekil ve demokratik kurum temsilcisi katıldı. Anmada, sürgünde katledilen Ermeni aydınlarının isimleri okunarak, müzik ve şiir dinletisi yapıldı. Açıklamanın Türkçe ve Ermenice okunduğu etkinlikte konuşan Baskın Oran, Ermeni Soykırımı’nın neden ve sonuçlarına değindi.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ise Ermeni Soykırımı’ndan hemen sonra on binlerce Asuri ve Süryani’nin de katledildiğini hatırlattı.

En son açıklama yapan Pınar Ömeroğlu, soykırımda sadece Ermenilerin yok edilmediğini, tarımdan sanayiye, tıptan eczacılığa, mimariden mühendisliğe hayatın tüm alanlarındaki üretkenliğin de yok edildiğini belirtti.

 

Antep:

HDP Dîlok (Antep) Gençlik Meclisi öncülüğünde Ermeni Soykırımı lanetlendi. Yeşilsu Parkı’nda yapılan ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı açıklamada, “Cizre’den 1995’e Katliamların Tanığıyız. Ermeni Soykırımını Kınıyoruz” pankartı açılarak, “Soykırım inkarı ihanettir”, “Soykırıma, katliama karşı direneceğiz” sloganları atıldı.

 

Mersin:

Güney Dergisi ve Mersin Arap Alevi Gençlik Meclisi, Ermeni soykırımının 101. yıldönümünde soykırımda yaşamını yitirenleri “Portakal’ın Uykusu” ve “Süveydiye’nin Çiçekleri” belgesel gösterimi ile andı.

 

Soykırımda katledilen Ermeni mebusların resimleri TBMM’deydi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 1915 Ermeni Soykırımı sırasında tutuklanıp öldürülen Ermeni mebusların anısına TBMM’deki koltuklara vekillerin fotoğraflarını koydu.

Sivas Mebusları Garabet Paşayan ve Nazaret Dağavaryan, İstanbul Mebusu Krikor Zohrab’ın da aralarında olduğu fotoğraflar HDP sıralarına yerleştirildi.

Paylan, fotoğrafları Twitter’da paylaşarak “Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda görev alıp, 1915’te tutuklanıp katledilen Ermeni vekiller 101 yıl sonra yeniden mecliste” yazdı.