Sovyet zaferi için Kızıl Meydan’daki törene yüzbinler katıldı

ydan’da sonlandırılan yürüyüşe, 16 bin 500 görevli, 200 askeri araç ve 140 civarında helikopter katılırken, 500 bin kişinin yürüdüğü belirtildi. Törene Çin Halk Cumhuriyeti devlet başkanı Xi Jinping, Hindistan lideri Pranab Mukherjee ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti devlet lideri Nicolas Maduro başta olmak üzere çeşitli ülkelerin devlet başkanlarının katıldığı bildirildi. Yürüyüşe ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve UNESCO Başkanı Irina Bokova başta olmak üzere uluslararası organizasyon temsilcileri de katıldı.

Yürüyüşe babasının fotoğrafıyla katılan Vladimir Putin yürüyüşün halkın kendilerine, yapabileceklerine ve geleceklerine dair duyduğu güvenin göstergesi olduğunu ifade etti. Bazı ülkelerinin Ukrayna krizi nedeniyle töreni protesto ettikleri ifade edilirken; Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri’nde de askeri tören yapıldı. Bazı eski Sovyet ülkelerinde anma törenleri gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl Kiev’de yapılan törende Kızıl Ordu ve SSCB yerine Ukrayna’nın savaştaki rolü vurgulandı. Bu değişimle ilgili açıklama yapan Ukrayna devlet başkanı Petro Poroshenko “bir daha asla Rusya’nın senaryoları doğrultusunda anma yapmayacağız, çünkü Zafer Günü soğuk kanlı bir şekilde yayılmacı politikaya bir özür niteliğinde kullanılıyor. Bundan sonra Zafer Günü’nü kendimizi referans alarak kutlayacağız” dedi. Bu referansın ise Ukrayna İhtilalci Ordusu’nun savaşta oynadığı özel rol üzerinden olacağı belirtildi. Sputnik, İhtilalci Ordu’nun Nazi Almanyası ile işbirliğine; savaş sırasında Polonya ve Rusya halkı ile anti-faşist Ukrayna vatandaşlarına karşı işlediği suçlara dikkat çekiyor.