Soma’yı unutma unutturma!

301 madencinin iş cinayetinde katledildiği Soma faciasına ilişkin Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ardından Sakarya Caddesinde bir araya gelen Soma Dayanışması Ankara Platformu basın açıklaması düzenledi. “Somanın hesabı sorulacak” pankartıyla gelen grup, “Kaza değil cinayet”, “Kader değil katliam” “Soma’nın ateşi sermayeyi yakacak” sloganları atılan eylem açıklamayla devam etti.

“İşçilerin sağlık ve güvenliğinin düşünülmediği bir ülkede yaşıyor ve çalışıyoruz. Soma’daki işçi katliamının yıl dönümüne bir ay kala, Akhisar’da görülen Soma davasının duruşmasına, katliamın faillerinin güvenlik gerekçesiyle getirilmemesini de eleştirerek, birlikte hesap sorulmasın diye davanın ayrıştırıldığını ve davanın ailelerin ikametgâhının olduğu yerlere dağıtıldığını belirtti.

Soma’daki kardeşlerimizin acısını umursamadığınız, haklarını vermediğiniz, sorumluları cezalandırmadığınız, hatta mahkemeye bile getiremediğiniz için toplandık polisiniz, yasalarınız, mahkemeniz bizim gücümüzü engelleyemeyecek” basın açıklaması tamamladı.

Soma, Torunlar, Ermenek Adalet Halkların Elleriyle Gelecek

Mart ayında yaşanan işçi cinayetlerine dair Soma davasının başlaması ile ilgili yüksel caddesinde basın açıklaması gerçekleştirildi. “Somanın hesabı sorulacak, Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.