Soma’daki katliamdan kurtulan işçiler konuştu…

İşçilerin verdiği ifadeler nasıl göz göre göre bir katliamın gerçekleştiğini gözler önüne serdi.

“4,5 YIL AYNI MASKEYİ KULLANDIM, BİR SEFER KONTROL EDİLDİ”

İlk olarak ifade veren 4,5 yıllık maden işçisi Bilal Altıntaş, kaza sırasında elektriğin kesildiğini, yoğun dumandan dolayı gaz maskelerini taktıklarını ancak maskelerden küf gelmeye başladığını söyledi. Amirlerin talimatıyla yaşam odasına sığındığını ancak temiz havanın pis havaya çevrilmesiyle bayıldığını belirten Altıntaş, şunları anlattı: “Uyandığımda kurtarma ekipleri gelmişlerdi. Üzerimde iki kişi yatıyordu, birisi çırpınıyor, diğeri kıpırdamıyordu. Maskem 40 dakika ya çalıştı ya çalışmadı. Ağzıma küf geliyordu. Yarım saat soğuk hava verdi, kesildi. 4,5 yıl aynı maskeyi kullandım, bir sefer kontrol edildi” dedi.

‘MÜFETTİŞLER HİÇ HABERSİZ GELMEDİ’

Mahkeme başkanının iş güvenliği eğitimi hakkıkndaki sorusunu yanıtlayan Altıntaş, gerekli eğitimleri almadıklarını, sadece kağıt üzerinde üç gün eğitim verildiğini belirtti. Altıntaş, kendisine yöneltilen, “nasıl haberleşiyordunuz” sorusunu ise, “Bir cihaz var, onunla 10 sefer işaret verdiğinizde alarm veriyor ancak o cihaz anayolda bulunuyor. Bizim bulunduğumuz yerde telefon da yoktu, telefonlar anayollarda ve 60 metre uzaktaydı” diye yanıtladı. Hakimin, amirlerine konuyla ilgili bilgi verip vermediklerini sorması üzerine Altıntaş, “Biz her şeyin farkındayız, sen işine bak, diyorlardı” bilgisini verdi.

Ocakların denetlenmesi ile ilgili soruya da yanıt veren Altıntaş, müfettişlerin geleceğini bir hafta önceden haber aldıklarını, müfettişin habersiz geldiğinin hiç olmadığını dile getirdi.

“MASKEM AĞZIMDA ALEV TOPU OLDU, ATTIM”

Katliamdan 5 gün önce işe başlayan maden işçisi Ceyhan Bağdatlı ise dumandan dolayı taktığı gaz maskesinin ağzını yakmaya başladığını söyledi. Bağdatlı, “Maskem ağzımda alev topu oldu, attım… Tişörtüm terden ıslaktı, onu emerek yukarı çıkmaya çalıştım” dedi. Bağdatlı, Hakimin tehlikeli durumlarda sığınacakları yer konusunda bilgisi  olup olmadığı sorusuna ise, “sadece reviri biliyorum” cevabı verdi.

“ARKADAŞLARIMIN ÜSTÜNE BASA BASA ANAYOLA ÇIKTIM”

Yaklaşık 200 işçinin hayatını kaybettiği S-3 panosundan tek sağ kurtulan işçi olan İbrahim Genç ise şunları anlattı: “Kafası kolu sarkmış insanlar her yerdeydi. Herkes bir yere düşmüştü. Arkadaşlarımın üstüne basa basa anayola çıktım. Bize sağlam bilgi gelse ayak yerine kuyruğa gitsek belki de bu kadar çok ölüm olmazdı. Sıcaklık artışı vardı. Son 3 haftadır amirlere söylemiştik ama kimse bir şey yapmadı.”

İşçi Gazetesi / 28 Ağustos 2015