Soma’da işten atılan işçilerin tazminatı 23 yılda mı ödenecek!

 

Dört taksitte ödeme sözü verilmişti.

Soma’da 300’ü aşkın maden işçisinin yaşamını yitirdiği katliamının ardından Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye bağlı ocaklarda çalışan 2 bin 955 işçi, 30 Kasım gecesi cep telefonu mesajıyla işten atılmış, işçilere yasal hakları olan kıdem tazminatları ödenmemişti. O tarihten bu yana işsizlik ve parasızlıkla boğuşan, borç batağında olan işçilere, 7 Haziran seçimlerinden hemen önce, Erdoğan’ın Manisa’ya mitinge geldiği gün sus payı mahiyetinde küçük bir miktarda ödeme yapılmış, tazminatlarının kalan bölümünün 4 taksitte ödeneceği duyurulmuştu.

Aradan geçen bir yılda, umutla ödenmesini bekledikleri binlerce TL tutarındaki tazminatlarının sadece bir taksiti alabilen işçiler, bağlı bulundukları sendika ile şirketin, bu paraları 23 taksitte ödemek üzere anlaştıklarını duyduklarında şaşkına döndüler. Anlaşmayı ortaya çıkartan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, işçilere seçim yatırımı olarak Haziran ayında ödenen ilk taksit sonrasında tek kuruş dahi ödenmediğini; sermaye, siyaset ve sendika üçlüsünün bir kez daha işçilerin alın terini çalındığını belirtti.

‘Sendika işçiyi düşünmüyor, şirketi düşünüyor’

Katliam sonrası işsiz kalan maden işçilerinden Arif Şengül, artık unutulduklarını geçim derdiyle baş başa kaldıklarını belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ben 2400 TL aldım. 25.000 TL daha alacağım var. Bizleri unuttular. Bizlerin paralarını verdirmiyorlar. Bunun en önemli nedeni sendika. İşçiyi düşünmüyor, şirketi düşünüyor. Biz sendikaya üye olmadığımız halde paramızı vermiyorlar. Duyuyoruz. Şirket şart koşuyormuş, ‘Devlet saha versin. Oradan para kazanalım ödeyelimdiye. Burada işçi yerine şirket korunuyor. Bizleri haklarımızı aradığımız için işe de almıyorlar. Soma’daki madencilerin bir kısmı işe girdi giremeyenler, inşaatlarda, tarlalarda çalışıp geçim mücadelesi veriyor. Kimisi de kendi memleketlerine döndü. Ben de tarlada çalışıyorum ama iş bulmam lazım. Okutmam gereken iki çocuğum var” dedi.

Sendikanın başka gündemleri var!

Maden İş Sendikası Ege Bölge Şubesi Başkanı Recep Satır işçilerin tazminatların ödenmemesiyle ilgili olarak, “Benim protokolle alakam yok” iddiasında bulundu.

Şube başkanı olarak birinci dereceden ‘alakalı’ olması gereken sendikacı Recep, Ankara’ya gidip konuyla ilgili sendika genel merkez nezdinde görüşmeler yapacağını, işçilerin parasının neden ödenmediğini öğreneceğini ve ödenmesini sağlamak için elinden geleni yapacağını ifade ediyor.

İşçilerin parası ödenmezse sendika olarak greve gidip gitmeyecekleri yönündeki soruya sendikacı Recep, “Grev, olabilir ama gündemde değil” yanıtı veriyor.

İşçiler kendini hatırlatmalı!

Recep’in işçileri satış protokolüyle alakası yok ama sendikanın gündemlerine hakim!

İşçi kardeşlerim mağduriyetlerini oturdukları yerden isyan ederek gideremezler. Kendilerini yeniden hatırlatmanın yolunu bulmalıdırlar.

İşçi Gazetesi / 30 Kasım2015