Soma ve Ermenek’te bayram(!):  “Bu şatafatlı mezarlara masraf yapacaklarına madenlere harcasalardı, bu insanlar yaşıyor olacaktı”

SOMA

Oğlu Soma katliamında ölen Kezban Duran, genç yaşta öldürüldüklerini belirterek “Oğlum işini çok seviyordu, hep gitmek istiyordu. Artık bir şey diyecek halimiz yok. Üçüncü bayramı geçirdik, acılarımız büyük, içimizden hiç çıkmıyor ama böyle özel günlerde yokluğu daha çok koyuyor” dedi. Aileler, tüm sorumluların yargılanarak cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

İşçilerden Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak ise suçluların bir an önce cezalandırılmasını istedi. Kendileri için bayramın bir anlamı olmadığını ifade eden Çolak, “Şatafatlı mezarlıklar yaptılar, buralara yaptıkları masrafları bu insanların çalıştığı iş yerlerine yatırım yapsalardı bu insanlar da yaşıyor olmaz mıydı? Suçu kabul eden yok, olan 301 evlada oldu. 301 ana, baba ve sayısız kardeşleri buralara mahkum ettiler” dedi.

Çocuklar Babaları Yerine Toprağa Sarıldı

İşçi Tolga Özcan’ın eşi ise yanında 7 aylık Ecrin’le birlikte mezar başındaydı. Eşini, evliliklerinin ikinci yılında kaybettiğini anlatan Özcan, “Kızım ilk kez bayramda babasının mezarını ziyaret ediyor. Bayramımız her zaman ki gibi kötü geçiyor. Bu saatten sonra zaten nasıl iyi geçebilir ki…” ifadesini kullandı.

Tolga Özcan’ın kayın pederi İsmet Demir ise mezarlığa her gelişinde anılarının canlandığını belirterek, “Geçen bayramda torunumuz yoktu, bu bayram torunumla beraber geldik. Her bayramda acılarımız maalesef canlanıyor” diye konuştu.

ERMENEK

Ermenek’te de bayram hüzünle karşılandı. Ermenek Katliamı’nda yaşamını yitiren 18 işçiden Tezcan Gökçe’nin annesi Ayşe Gökçe ile babası Recep Gökçe, dün oğullarının mezarını ziyaret etti. Oğullarının hâlâ geleceğini düşüp gözlerini kapıdan ayırmadıklarını söyleyen Recep Gökçe, “Halbuki gelmeyecek, oğlumuz gitti. Ağlasak da gülsek de oğlumuz gitti” dedi.

Ayşe Gökçe ise “Biz o acıyı gördük, kimse böyle bir acı görmesin. Kuzum bulunmaz köylere uçtu” diye konuştu.

Kaynak: Direnişteyiz.net / 18 Temmuz 2015