Soma Katliamı Davası: Can Gürkan’ın avukatından mahkeme başkanına tehdit

Savunma yapan ilk isim olan Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan ve Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru mahkemeden tutuksuz olarak yargılanmalarını talep ettiler. Gürkan; “Hakkımızdaki iddianame çok ağır. Savcılık yangın var diyor. Ancak bu konuda iddia var, delil yok. Delil olmadığını savcı da söylüyor. Bu olayda organize yanıltma olabileceğine dair çok önemli deliller var. Burada kömür yangını olmadığı belli. Otopsi sonuçları ise kömür yangını diyor. Kömür yangını olmadığını biz biliyorduk. Şimdi bilimde kanıtladı.” dedi.

Yaptığı savunmasında müvekkilinin tahliyesini isteyen Avukat Gök, mahkeme heyetini de “Tutturmuşsunuz bir yangın, ondan başka bir şey görmüyorsunuz. Geçmişte bu tür davalar için verilen kararlar bir kumpas niteliği taşıyor şu anda. Unutmayalım ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner” sözleriyle adeta tehdit etti. Gök’ü savunması sırasında yine Abdurrahim Reyhan El Erzincani’ye ait “Yangın Var” şiirini okuması da madenci yakınlarını öfkelendirdi.

Bu tepkiler sürerken ara kararını için açıklamak üzere duruşmaya kısa bir süre ara veren heyet, aranın ardından tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek, duruşmayı 9 Ağustos 2016 tarihine erteledi.

DİHA – 14 Haziran 2016