Soma Davası: “Önce İş Baskısı Arttı, Emniyetsizlik Arttı, Bacalar Isınmaya Başladı”

Duruşmada ilk olarak katliamdan yaralı olarak kurtulan madenci Ahmet Mutluer tanık olarak ifade verdi. Mahkemeye fotoğraflar da sunan Mutluer beyanlarında madende sürünerek çalıştıklarını, işçi sayısının artmasıyla çalışma şartlarının kötüleştiğini, iş yükünün ve baskıların arttığını ifade etti.

Mutluer, “Önce iş baskısı arttı. Emniyetsizlik arttı. Bacalar ısınmaya başladı. Havanın serin olması gereken yerde sıcaklık artışları başladı.” dedi. Madende eğitimlerin yetersiz olduğu belirten Mutluer, “Bize düzenli eğitim verilmedi.” şeklinde konuştu. Üretim baskısının arttığını da iddia eden Mutluer, “Üretim baskısı artmaya başlamıştı. Bir vardiya 1500 ton kömür çıkarıyorsa diğer vardiyalardan 2000 ton kömür çıkarılması isteniyordu. Nefes almakta güçlük çekiyorduk. Sıcaktan bunalıyorduk. Bu şartlarda çalışıyorduk.” diye konuştu.

Özer’in ifadesinin ardından Kınık, Soma, Bergama ve Kütahya Asliye Ceza Mahkemeleri’nde işçilerin talimatla alınan ifade tutanaklarının okunmasına devam edildi. İfadelerde işçilerin birçoğu madende sıcaklık artışı, iş güvenliğinden yoksunluk gibi konulara değinirken, gaz maskelerinin bakım ve kontrollerinin yapılmadığı ve olay anında çalışmadığını söylemesi dikkat çekti.

Duruşmalar bu şekilde sürerken 26 Nisan günü Soma’da Demir Export Madencilik Şirketi’nin ocağında kompresör arızası meydana geldi. Yeterli oksijen verilemeyince ocak tahliye edildi ve 5 işçi hastaneye kaldırıldı.

Sabah saatlerinde mekanize üretim yapılan Demir Export’a ait maden ocağında kompresör arızası ortaya çıktı. Oksijen eksikliğine bağlı olarak 5 işçi Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı, 3’ü ayakta tedavi gördü, 2’sine oksijen verilerek tedavi uygulandı. Eynez Bölgesi’nde geçen yıl üretime başlayan Demir Export şirketine ait ocaktan yaklaşık 50 işçinin çıkarıldığı, ilk belirlemelere göre içeride kimsenin bulunmadığı belirtildi.

Direnişteyiz3.org / İşçi Gazetesi / imctv.com – 13-26 Nisan 2016