Şişecam işçileri: ‘Ailelerimiz, çocuklarımız, sınıf kardeşlerimizle buradayız; biz kazanacağız!’

Levent’te bulunan Kanyon AVM önünde bir araya gelen işçiler, aileleri ve emek güçleri, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Vur vur inlesin, Şişecam dinlesin!”, “İş ekmek yoksa barış ta yok”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganlarıyla şişecam’ın sahibi de olan İş Bankası kulelerine doğru yürüyüşe geçti.

Polisin yoğun önlem aldığı Şişecam merkezi önünde direnişteki işçiler adına İsmail Yılmaz açıklama yaptı.

Yılmaz, cam işçilerinin ağır çalışma koşullarını, Şişecam yöneticilerinin hak-yasa tanımadan kendilerini kapı önüne atan hukuksuzluğunu ve işverenin suçuna ortak olan Kristal-İş sendikası yönetiminin çürümüşlüğünü teşhir etti:

“Kâr için insanların, çocukların geleceğiyle oynayan işverenler, bu merhametsizliğe payanda olan işbirlikçi sendikalar ve bunlara dikensiz gül bahçesi sunan AKP hükümeti, size sesleniyoruz: Başaramayacaksınız!

İnsanlığın vicdanı kapitalizme boyun eğmeyecek! İşçilerin birliği sermayeyi de, sarı sendikaları da, işçi düşmanı hükümetleri de yenecektir.” Şişecam yönetimine de seslenen Yılmaz, yapılan haksız hukuksuz uygulamadan geri dönülmesini, atılan işçilerin mevcut haklarıyla işlerine dönmelerinin sağlanmasını talep etti.

Basın açıklamasının ardından atılan işçilerin işe geri alınması talebiyle toplanan 10.000’i aşkın imza, direnişçi işçiler, eşleri ve çocuklarından oluşan bir heyet tarafından Şişecam yetkililerine teslim edildi.

Direnişleri üçüncü ayını dolduran işçiler, mücadeleyi sürdürmede kararlı; “Yanımızda ailelerimiz, çocuklarımız, onurlu cam işçileri ve dostlarımız olduğu müddetçe 3 değil 30 ay daha direniriz. Bizde asla yılgınlık olmadı ve olmayacak.”

İşçi Gazetesi / 30 Ocak 2016