Sınırda ÖSO, El Nusra ile IŞİD çatışması sürüyor

IŞİD, Kilis’in karşısında bulunan Suriye’nin Halep kentinin Azez ilçesi ve bu ülkenin Türkiye’ye açılan en büyük kapılarından birisi olan Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısındaki Es-Selame Sınır Kapısı’nı ele geçirmek için saldırı başlattı. Daha önce birkaç kez yaptığı denemelere rağmen başarılı olamayan IŞİD militanları, son günlerde sınır hattına yakın noktalardaki köylere yönelik saldırıya geçti. Halep ve Carablus yönlerinden Türkiye sınırındaki Azez’e ilerleyen IŞİD’in güzergah üzerinde bulunan Özgür Suriye Ordusu ve el Nusra denetimindeki köylerin kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı bildirildi.

ÖSO ile el Nusra güçleri de Türkiye sınırında bulunan ve lojistik açıdan stratejik öneme sahip olan Azez ve Es-Selame Sınır Kapısı’nı ele geçirmek isteyen IŞİD’e karşı ortak hareket etmeye başladı. Cihatçı gruplar, kendi denetimindeki köylere saldırarak Azez’e ilerleyen IŞİD militanlarına karşı çatışma başlattı. IŞİD militanlarının Kilis sınırındaki Suriye’nin Soran, Savran, Bilid ve Bulgarat köylerini ele geçirmesinin ardından; ÖSO ve el Nusra güçlerini birleştirerek karşılık vermeye başladı.

Türkiye sınırına yakın noktada cihatçı gruplar ile IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, sık sık duyulan patlama ve silah sesleri duyulmaya başladı. Kilis’in köylerinde yaşayanları tedirgin eden çatışmalar sırasında meydana gelen patlamaların ardından yükselen dumanlar Türkiye tarafından da net şekilde görülüyor.

Halep ve İdlip’den Cihatçılara Destek Geldi 

Öte yandan IŞİD’ın köylere saldırarak Azez’e doğru ilerlediğinin bildirilmesi üzerine İdlip ve Halep’ten ÖSO ve el Nusra güçlerine takviye güçlerin geldiği bildirildi. 1-2 Haziran tarihlerinde yaşanan çatışmaların ardından İdlib ve Halep’ten 350 kişilik silahlı gücün, Azez’e ulaştığı ve IŞİD’e karşı mücadele ettiği bildirildi.

Suriyeliler Türkiye’ye Kaçıyor

IŞİD’in hedefindeki köylerde yaşayan Suriyeliler ise çatışmaların ardından sınırı aşarak Türkiye’ye gelmeye başladı. Mayınlı bölgelerden kaçarak Türkiye’ye sığınan çoğunluğu Türkmenlerden oluşan insanlar, can güvenliklerinin kalmadığını ifade ederken, köylerine saldıran IŞİD militanlarının kendilerini saflarına katılmaya zorladığı belirtiyor.

Türkiye Sınırında Bekleyen Araçlar Azaz’a Giriş Yaptı

18-19 Temmuz tarihlerinde Sınırda ÖSO’ya teslim edilmek üzere bekleyen araçların teslimatının yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Suriye sınırında bekleyen arazi araçları Türkiye’nin Antep, Kilis ve Antakya’da Suriye sınırına yaptığı askeri yığınağın ardından sınırda bekleyen arazi araçları ortaya çıkmıştı Üzerlerine yerleştirilmiş doçkalar ile araçlar Suriye’de görüntülendi.

Aynı tarihlerde Türkiye’de Suriye’ye giden silahlar olduğu iddiası ve bu silahların kimin eline geçtiği halen tartışılırken Suriyeli cihatçıların internete yüklediği bir video olay oldu.

Videoda teröristlerin girdiği çatışmalardan görüntüler bölüm bölüm gösteriliyor. Videonun 48bir anında ise biksi makineli silahı kullanan teröristin bir evin duvarından ateş ettiği yansıtılıyor. Videoda dikkat çeken ise teröristin yanındaki mühimmat kutusu oluyor. Kutunun üzerinde Makine Kimya Endüstrisi (MKE) damgası görülüyor. Ayrıca kutuda Türkçe, “100 adet, 12.7 mm” gibi ibarelerin de olduğu görülüyor.

Kaynak: direnisteyiz.net, ajanslar