Silopiya’da cinsel saldırı ile göçe zorlama

Evlerin bahçesine giren ve ilçe halkını kadınlar üzerinden göçe zorlayan özel harekatçılar, kadınların giyindiği çarşafları kastederek, “Sıcakta niye çarşaf giyiyorsunuz çıkarın bunları da sizi görelim” sözleriyle taciz ediyor.
Soykırım saldırılarının sürdüğü Şirnex’in (Şırnak) Silopiya (Silopi) ilçesinde son “yasak” 24 Nisan’da kalkmasına rağmen devlet güçlerinin halka yönelik saldırıları sistematik bir şekilde sürüyor. Saldırıların şiddetli yaşandığı yerlerden Zap, Barbaros ve Cudi mahallerindeki kadınlar devlet güçlerinin cinsel şiddetine maruz kalıyor.
Yıkımın aralıksız devam ettiği Zap Mahallesi’nde, zırhlı araçların ablukası altında yeni yaşamı inşa etmeye çalışan kadınlar, polislerin sürekli cinsel saldırılarına maruz kalıyor.
Zap Mahallesi’nde yaşayan kadınların verdiği bilgilere göre, özel harekat polisleri, sokaktan geçerken çocuklara sürekli hakaretlerde bulunuyor. Kadınlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amed’de sarf ettiği “Bunlar ateist bunlar Zerdüşt” sözlerinin devlet güçlerinin dilinden de düşmediğine dikkat çekerek, “Mahallede sürekli sürü halinde dolaşıyorlar, ırkçı marşları şarkıları yüksek sesle dinliyorlar, bu müzikleri dinledikçe çıldırıyorlar. Çocukların yanından geçip ‘hepiniz Ermeni p… siniz, hepiniz kâfirsiniz Zerdüşt’sünüz! Alın çocuklarınızı sokaktan onları burada görmeyelim’ deyip bize nefes aldırmıyorlar. Bizi yıldıran yıkılmış evimiz değil, bunların tacizleridir, çünkü böyle polis asker görmedik bunlar İŞİD’lilere benziyorlar” şeklinde anlatıyor.
Polis göçe zorluyor!
Barbaros Mahallesi’nde yaşayan kadınlardan biri ise özel harekatçıların halkı göçertmek için uğraştığını ifade ederek, yapılan tehditleri şöyle anlatıyor: “Mahallede gördüğümüz özel harekat polisler korkunçlar, çocuklarımız onları gördüğünde kaçacak yer arıyorlar. Biz yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz, o yıkımdan sonra evlerimizi temizlemeye çalışıyoruz, polisler yanımızdan geçip ‘siz burada ne yapıyorsunuz? Çıkın gidin buradan ne yapacaksınız bu yıkılan evleri. Bakın İstanbul, Mersin gibi yerler var gidin orda yaşayın bırakın Silopi’yi yoksa sizin için hiç iyi şeyler olmaz’ gibi tehditlerde bulunup aslında gözümüzü korkutmaya çalışıyorlar ve bizi göçe zorluyorlar.”
Polisin yanlarından geçerken sürekli ıslık çaldığını dile getiren kadın, tacizlerden korunmak için birkaç kadının birlikte dolaşmak zorunda kaldıklarını anlatıyor.
Kaynak: DİHA