Silah satışlarında Almanya ve Fransa’nın ciddi yükselişi

Suudi Arabistan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin en fazla silah ithal eden ülkeler olduğu görülen raporda, Körfez ülkelerinin “ABD’ye olan ba- ğımlılığının azaldığı” yorumu da paylaşıldı.

Almanya’nın geçtiğimiz yıl 4,8 milyar dolarlık silah satışı yaptığına dikkat çekilen raporda, bu miktara küçük silahlar ve mermi satışlarının dahil olmadığı belirtildi.

Üçte biri savaş bölgelerine satıldı

Raporda dikkat çekilen bir başka nokta ise, ABD ve Rusya’dan sonra üçüncülüğe kadar yükselen Almanya’nın silah satışlarının ciddi bir kısmının Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki savaş bölgelerine yapılmış olması.

Almanya’nın en önemli silah alıcıları arasında, Suudi Arabistan ve Katar gibi radikal örgütleri destekleyen ve insan hakları ihlallerinin yoğun yaşandığı ülkeler geliyor. Bir başka önemli müşterisi olarak ise Cezayir ve Mısır geliyor.

Fransa bu yıl içinde Mısır ve Hindistan gibi ülkelere savaş uçağı satışlarıyla son yılların en önemli silah ve askeri malzeme anlaşmalarına imza atmıştı.

Suudiler, Hindistan ve BAE

Jane’s Raporu’na göre, Suudi Arabistan hala dünyanın en büyük silah ithalatçısı olarak önde geliyor. Suudiler, geçtiğimiz yıl 9,3 milyar dolarlık silah satın alırken, bu yıl için ise 10 milyar doların üstünde bir rakam öngörülüyor.

Listenin ikinci sırasında ise 1,3 milyarlık nüfuslu Hindistan gelirken, Birleşmiş Arap Emirliklerinin (BAE), 3 milyar dolarlık silah alımı yaparak üçüncü sıraya yükselmesi dikkat çekti.

Aynı rapora göre, geçmişte büyük oranda Amerika Birleşik Devletleri’nden silah satın alan Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin, giderek daha fazla başka ülkelerden silah aldığı kaydedildi. Bu da, Körfez ülkelerinin “ABD’ye olan bağımlılığının azalması” şeklinde yorumlandı.

Kaynak: direnisteyiz3.org