Şengal’in özgürleşmesi için ortak komutanlık kuruldu

Basın toplantısında konuşan YBŞ Genel Komutanı Mazlum Şengal, Şengal katliamının başından itibaren Şengal direnişinde yer alan üç güç olarak bugün bir ittifak geliştirdiklerini, ‘Fermandariya Êzidxana ji bo Rizgariya Şengal’ adı altında ortak bir komutanlık kurduklarını belirtti.

YPJ Şengal Komutanlarından Bêrîvan Axîn de Êzîdî Kadınları Birliği olarak bu ortak komutanlıkta yer alacaklarını belirtti. Axîn, “DAİŞ çetelerinin elinde esir bulunan Êzîdî kadınlarının özgürlüğü ve kutsal Êzidxanê’nin özgürlüğü için tüm güçleri bugün ilk adımını attığımız Ortak Komutanlık çatısı altında mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu direnişe kadınların da katılarak kendi renklerini ortaya koymalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kutsal Êzidxanê’nin özgürlüğü için şehit veren tüm güçlerin Ortak Komutanlık çatısı altında birleşmelerini istediklerini dile getiren HPŞ kurucusu Haydar Şeşo ise başta PKK, YNK ve KDP güçleri olmak üzere Kürdistanî güçlerden destek sunmalarını ve sorumluluklarını yerine getirmelerini beklediklerini kaydetti. (Direnisteyiz2.org)